Return   Facebook

The Universal House of Justice

Ridván 2018

To the Bahá’ís of the World

Dearly loved Friends,

Sveicam jūs to neaizmirstamo notikumu negaistošajā atblāzmā, kas iezīmēja Svētītās Dailes piedzimšanas divsimtgades jubileju. Apsverot tolaik un pēc tam notikušo, tagad aplūkojamā pasaules Bahá’í kopiena vairs nav tāda pati, kāda tā bija, uzsākot pašreizējā plāna pirmos sešus ciklus. Vairāk nekā jelkad tā apzinās savu misiju. Tā ir piedzīvojusi vēl nepieredzētu spēju pieplūdumu iepazīstināt draugus un paziņas ar savas kopienas dzīvi; iedvesmot apkaimes un ciematus vienotiem centieniem; skaidri formulēt, kā garīgas patiesības var pārvērst ilgstošā praktiskā rīcībā; un pāri visam – sarunāties ne tikai par mācību, kas pasauli uzcels no jauna, bet arī par Viņu, kurš to devis: Bahá’u’lláh. Stāsti par Viņa dzīvi un ciešanām, pieaugušo, jauniešu un bērnu mēlēm stāstīti tik daudzās valodās, ir skāruši neskaitāmas sirdis. Daži ir izrādījuši gatavību iepazīt Viņa Lietu tuvāk. Citi ir apņēmušies sadarboties. Bet daudzas uztverīgas dvēseles tikušas aizkustinātas līdz ticības apliecināšanai.

Viens spilgts progresa rādītājs bija daudzās vietas, kurās kļuvis skaidrs, ka ticība nacionālā līmenī ir pārvarējusi neatpazīstamību. Valdību vadītāji un domu līderi ir publiski paziņojuši – reizēm privāti uzsvēruši –, ka pasaulei ir nepieciešama Bahá’u’lláh vīzija un ka bahājiešu centieni tiek apbrīnoti un būtu jāizvērš plašumā. Mūs priecēja redzēt, ka ne tikai bahājieši vēlējās izrādīt cieņu Bahá’u’lláh un godināt Viņa dzīvi, – īpašas sanākšanas rīkoja arī cilvēki ārpus Bahá’í kopienas. Reģionos, kuros mīt naidīgums pret ticību, draugi bija bezbailīgi; izrādot apbrīnojamu elastīgumu, viņi iedrošināja savus tautiešus izpētīt patiesību pašiem, un daudzi līksmi piedalījās svinībās. Divsmitgadu jubileja deva sparu arī šķietami neizmērāmam mākslinieciskās izpausmes uzplaukumam, kas ir brīnišķīgs apliecinājums mīlestības avotam, no kura tā cēlusies. Veids, kādā Bahá’í kopiena uztvēra šo notikumu, apliecināja, cik daudz esam iemācījušies vairāk nekā divās desmitgadēs kopš pašreizējo globālo plānu sērijas sākuma. Atsevišķs ticīgais uzņēmās iniciatīvu, kopiena cēlās kopējam darbam un draugi ieguldīja savu radošo enerģiju institūciju sagatavotajos plānos. Nozīmīga gadadiena, atzīmējot divu gadsimtu apriti, sniedza varenu stimulu kopienu veidošanai gaidāmajā gadsimtā. Lai laika sprīdī līdz otrajai divsimtgadei katra sēkla, kas ar mīlestību sēta pirmajā divsimtgadē, tiktu pacietīgi aprūpēta līdz pilnbriedam.

Pēc diviem tagadējā plāna gadiem, lai arī progress dabiski katrā valstī nav vienāds, intensīvas izaugsmes programmu skaits pasaulē tuvojas pusei no pieciem tūkstošiem, kas iecerēti šajos pasaules centienos, turklāt nemitīgi ceļas temps, kādā šis skaitlis pieaug. Raugoties tuvāk, daudzsološas zīmes liecina, kā izpaužas indivīdu, kopienu un institūciju spējas un potenciāls. Divsimtgades svinību pieredze ticīgajiem visur pierādīja, ka viņu ikdienas saskarsme ar apkārtējiem cilvēkiem bieži var tikt iedvesta ar mācīšanas garu. Darbam tūkstošiem ciematos un apkaimēs uzņemot ātrumu, katrā no tiem iesakņojas vitāla kopienas dzīve. Ievērojami ir pieaudzis klasteru skaits, kuros top labi iedibināta sistēma, kā šo darbības modeli ieviest arvien vairāk vietu, tādējādi draugiem ļaujot šķērsot attīstības gājuma trešo robežzīmi. Tieši šeit, Bahá’í pasaules mācīšanās priekšplānā, īpaši iedzīvotāju virzībā pretim Bahá’u’lláh vīzijai, kur ne tikai liels skaits cilvēku ienāk plašajā Bahá’í darbību apskāvienā, bet arī draugi nu apgūst, kā lielas grupas sāk identificēties ar Vislielākā Vārda kopienu. Šādās vietās mēs redzam ticības izglītības pūles iegūstam daudz formālāku raksturu, bērniem rāmi virzoties pa klasēm no gada uz gadu un pusaudžu garīgā stiprinājuma programmas līmenim droši pārejot uz nākamo. Šajās vietās izglītības institūts mācās nodrošināt, lai tiktu sagatavoti pietiekami cilvēkresursi, kas aizvien lielākam skaitam bērnu un pusaudžu sniegtu garīgo un morālo pamācību. Dalība šajās pamatus liekošajās darbībās kļūst tik iedibināta iedzīvotāju kultūrā, ka uz to raugās kā uz kopienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu. Jauna vitalitāte rodas tautā, kura pati uzņemas atbildību par savu attīstību, un šie ļaudis izstrādā imunitāti pret sociālajiem spēkiem, kuri vairo pasivitāti. Ieskicējas materiālā un garīgā progresa iespējas. Sociālā realitāte sāk pārveidoties.

Mīļotie draugi! Šis patiesi ir brīdis, lai pateiktos Vismīļotajam. Ir neskaitāmi iemesli būt iedrošinātiem. Tomēr mēs ļoti labi apzināmies atlikušā uzdevuma mērogu. Pamatos, kā jau esam iepriekš norādījuši, daudzos simtos klasteru ir jāizveidojas augošai grupai ticīgo, kuri kopā ar apkārtējiem var uzturēt ilgstošu koncentrēšanos uz izaugsmes kopšanu un kapacitātes celšanu un kuri izceļas ar savām spējām un disciplīnu pārdomāt par darbību un mācīties no pieredzes. Augoša indivīdu kodola izveidošana un pavadīšana katrā vietā – ne vien klastera līmenī, bet arī apkaimēs un ciematos – ir vienlaikus grūts izaicinājums un kritiska nepieciešamība. Taču tur, kur tas notiek, rezultāti runā paši par sevi.

Mums rodas pārliecība, redzot, ka ticības institūcijas šo galējo nepieciešamību patur savas domāšanas priekšplānā, izstrādājot efektīvus mehānismus, kā no progresa gūtās atziņas piemērot plaši. Tajā pašā laikā lielāka pieredze apvelta nacionālos, reģionālos un vietējos orgānus ar plašāku vīziju. Tie sāk iesaistīties visos kopienas attīstības aspektos un rūpējas par cilvēku labklājību ārpus tās. Apzinādamies institūta procesa pamatīgo ietekmi uz tautu attīstību, tie velta īpašu uzmanību tam, kā varētu stiprināt izglītības institūtu. Tie joprojām apzinās nepieciešamību saglabāt kopienas fokusu uz plāna prasībām un arvien plašāko draugu loku sauc pie aizvien augstāka līmeņa vienotības. Tie uzticīgi ievēro pienākumu pilnveidot savu administratīvo un finansiālo sistēmu, lai pienācīgi tiktu atbalstīts izplešanās un nostiprināšanās darbs. To visu darot, tie galu galā nodarbojas ar tādu apstākļu kultivēšanu kopienā, kas veicina varenu garīgo spēku atbrīvošanu.

Kopienu veidošanas darbam kļūstot intensīvākam, draugi izmanto jaunās dotības, ko tie attīstījuši, lai uzlabotu apkārtējās sabiedrības apstākļus, un viņu entuziasmu iededz dievišķās mācības apgūšana. Īstermiņa projektu skaits ir ievērojami pieaudzis, formālo programmu tvērums ir paplašināts un tagad ir vairāk Bahá’í iedvesmotu attīstības organizāciju, kas darbojas izglītības, veselības, lauksaimniecības un citās jomās. Izrietošajā transformācijā, kas novērojama ļaužu individuālajās un kolektīvajās dzīvēs, var saskatīt Bahá’u’lláh Lietas sabiedrību veidojošā spēka nepārprotamo saviļņošanos. Nav arī brīnums, ka no šādiem sociālās darbības piemēriem – vienkāršiem vai kompleksiem, noteikta termiņa vai ilglaicīgiem – Bahá’í starptautiskās kopienas dienesti arvien vairāk gūst iedvesmu savos centienos piedalīties sabiedrībā valdošajos diskursos. Tā ir vēl viena ticībai svarīga darbības joma, kas ir labi attīstījusies. Nacionālā līmenī pienesums attiecīgajai sabiedrībai nozīmīgos diskursos – vīriešu un sieviešu vienlīdzība, migrācija un integrācija, jauniešu loma sociālajā transformācijā, reliģiska līdzāspastāvēšana un citi – tiek veikts ar pieaugošu pārliecību, lietpratību un izpratni. Lai kur arī dzīvotu, strādātu vai mācītos, visu vecumu un izcelsmes ticīgie veic vērtīgu ieguldījumu atsevišķos diskursos, apkārtējo uzmanību pievēršot principiālajai perspektīvai, ko veido plašā Bahá’u’lláh atklāsme.

Ticības statuss dažādās vietās, kurās raisās diskursi, lielā mērā ir celts, pateicoties tās klātbūtnei globālajā tīmeklī, un šī klātbūtne ir ievērojami gājusi plašumā, atverot virkni nacionālo Bahá’í tīmekļvietņu un turpinot pilnveidot ar Bahai.org saistīto vietņu saimi. Tam ir milzīga vērtība Lietas izplatīšanā un aizsardzībā. Tikai dažu dienu laikā liela pasaules auditorija tika piesaistīta rūpīgi izstrādātam saturam par ticību, kas tika piedāvāts divsimtgades tīmekļvietnē un atjaunināts vienlaicīgi deviņās valodās, un tagad tas ir papildināts ar atsevišķām valstu lapām, ilustrējot notikušo svinību daudzveidību. Krietni uz priekšu ir pavirzījušies plāni Bahá’í Reference Library vietnē iekļaut elementu, kas iepriekš netulkotus un nepublicētus fragmentus vai rakstu plāksnes no svētajiem rakstiem laika gaitā ļaus publiskot tiešsaistē. Turklāt turpmākajos gados tiks publicēti jauni Bahá’u’lláh un ‘Abdu’l Bahá rakstu sējumu tulkojumi angļu valodā.

Santjago (Čīle) un Batdambanā (Kambodža) pasaulē jaunākie Pielūgsmes nami kļūst par iedibinātiem intereses centriem, to sabiedrību ceļa zvaigznēm, kas liecina par visu, ko piedāvā ticība. To skaits drīz pieaugs. Mēs ar prieku paziņojam, ka jūlijā notiks tempļa atklāšanas ceremonija Ziemeļkaukā (Norte del Cauca, Kolumbija). Turklāt jaunu Pielūgsmes namu celtniecība ir tepat aiz horizonta. Vanuatū tiek iegūta atļauja būvdarbu sākšanai. Indijā un Kongo Demokrātiskajā Republikā sevišķi sarežģīta un prasīga procesa noslēgumā beidzot ir sekmīgi iegādāta zeme. Prieks, raugoties uz pirmā nacionālā Mashriqu’l Adhkár skices atklāšanu Naw Rúz svētkos Papua Jaungvinejā nebūt nerima, kad arī Kenijā tika atklāta vietējā Pielūgsmes nama skice. Tikmēr mums ir lielas cerības, ka nesen publiskotais mūsu Pētniecības departamenta sagatavotais paziņojums un citātu krājums par Mashriqu’l Adhkár institūciju vēl vairāk stiprinās draugos pielūgšanas vērtības apzināšanos kopienas dzīvē. Tāpēc, ka savā kalpošanā, īpaši regulārās dievlūgšanas sapulcēs bahājieši it visur liek nākotnes Pielūgsmes namu garīgos pamatus.

Vairs tikai trīs gadi ir atlikuši 1996. gadā aizsāktajā ceturtdaļgadsimta uzdevumā, kas veltīts vienam mērķim: pulku iestāšanās procesa būtiskai virzībai uz priekšu. 2021. gada Riḍván svētkos Bahá’u’lláh sekotāji uzsāks plānu, kas ilgs vienu gadu. Īsais, bet pareģojumiem piebriedušais šis viengadīgais uzdevums aizsāks jaunu plānu vilni, ievedot Lietas šķirstu trešajā Bahá’í ēras gadsimtā. Šo daudzsološo divpadsmit mēnešu laikā Bahá’í pasaules ‘Abdu’l Bahá Debesbraukšanas simtgades godināšanas svētku ietvaros Bahá’í pasaules centrā notiks īpašs saiets, uz kuru būs ielūgti visu Nacionālo garīgo padomju un visu Reģionālo bahāju pārvalžu pārstāvji. Taču tas būs tikai pirmais notikums pasākumu virknē, kas ticīgos sagatavos nākamo dekāžu izaicinājumiem. Nākamā gada janvārī, apritot simt gadiem kopš Skolotāja pēdējās gribas un testamenta pirmās publiskās nolasīšanas, svētajā zemē tiks rīkota konference, kurā kopā pulcēsies Kontinentālās padomnieku kolēģijas un visi Palīgkolēģijas aizsardzībai un izplatīšanai locekļi. Šajos divos vēsturiskajos saietos atbrīvotā garīgā enerģija tad ir jānodod tālāk visiem dieva draugiem visās zemēs, lai kur tie dzīvotu. Pēc tam šajā nolūkā turpmākajos mēnešos visā pasaulē tiks rīkota virkne konferenču, tām kļūstot par katalizatoru daudzgadu uzdevumam, kas sekos šim viena gada plānam.

Tādējādi tuvojas jauna fāze Skolotāja Dievišķā plāna atšķetināšanā. Taču aizraujoša un daudz neatliekamāka perspektīva atrodas tepat priekšā. Vairs tikai pusotrs gads ir atlicis līdz Báb piedzimšanas divsimtgadei. Šis ir laiks, kad atsaukt atmiņā mūsu ticības Mocekļa vēstneša varonību, kura dramatiskā vadība ievirzīja cilvēci jaunā vēstures ērā. Lai gan divus gadsimtus šķirta no mūsdienām, sabiedrība, kurā parādījās Báb, līdzinās šodienas pasaulei apspiešanas sajūtu ziņā un tik daudzu ilgās rast atbildes, lai veldzētu dvēseles slāpes izzināt. Apsverot, kā šo divsimtgades jubileju varētu pienācīgi atzīmēt, mēs apzināmies, ka šīm svinībām būs savs īpašs raksturs. Tomēr mēs sagaidām ne mazāk bagātīgu un ne mazāk iekļaujošu aktivitāšu sazelšanu kā nesen pagājušajā divsimtgadē piedzīvoto. Tas ir notikums, kuru nešaubīgi ar kvēlu nepacietību gaidīs ikviena kopiena, ikviena saime, ikviena sirds.

Nākamie mēneši būs arī laiks, lai atminētos drošsirdīgos Báb sekotājus – varones un varoņus, kuru ticība tika pausta nepārspējamos, upurējošos darbos, kas mūžīgi izgreznos Lietas annāles. Viņu bezbailība, ziedošanās un atraisīšanās no visa, izņemot dievu, atstāj iespaidu uz visiem, kas iepazīst viņu veikumus. Cik vēl pārsteidzošs ir jaunais vecums, kādā tik daudzi no šiem lauvassirdīm vēsturē atstājuši savas neizdzēšamās pēdas. Lai nākamajā periodā viņu piemērs dod drosmi visai ticīgo saimei – ne mazākā mērā jaunatnei, kura atkal tiek izsaukta uz tādas kustības priekšpulku, kuras mērķis nav nekas mazāks kā pasaules pārveidošana.

Tieši tā ir mūsu gaišā, gaišā cerība. Sešos ciklos no šiem Riḍván svētkiem līdz nākamajai divsimtgadei – patiesi, atlikušajos pašreizējā plāna trijos gados – lai tā pati visu aptverošā, visu pārvarošā mīlestība, kas Báb mācekļus mudināja izplatīt dievišķo gaismu, iedvesmo jūs uz lieliem darbiem. Lai jūs saņemtu debesu palīdzību, tāds ir mūsu lūgums pie svētā Sliekšņa.

 

Windows / Mac