Return   Facebook

The Universal House of Justice

Ridván 2013

To the Bahá’ís of the World

Dearly loved Friends,

«Божа Книга широко розкрита і Слово Його закликає людство до Нього». Таким підбадьорливим виразом Верховне Перо описує пришестя дня єднання і збору. Бахаулла продовжує: «Приверніть ваш слух, о друзі Божі, до голосу Того, з Ким світ обійшовся несправедливо, і твердо тримайтеся всього, що звеличить Діло Його». Далі Він застерігає Своїх послідовників: «З усією дружелюбністю і в дусі повного й досконалого братерства тримайте спільну раду, та присвятіть дорогоцінні дні вашого життя удосконаленню світу й просуванню Діла Того, Хто є Прадавній та Верховний Господь всього».

Любі соратники! Цей хвилюючий вислів мимоволі спадає на думку, коли ми бачимо по всьому світу ваші віддані зусилля у відповідь на заклик Бахаулли. Чудовий відгук на Його заклики можна побачити повсюдно. Ті, хто призупиняється, аби споглянути розгортання Божественного Плану, не можуть не помітити, як сила, якою наділене Слово Бога, переважає й панує в серцях жінок і чоловіків, дітей і молоді, країна за країною, кластер за кластером.

Всесвітня громада відточує вміння розуміти свою сьогочасну реальність, аналізувати її можливості і розумно застосовувати методи та інструменти П'ятилітнього Плану. Як і очікувалося, досвід швидше накопичується в тих кластерах, де передовий досвід свідомо просувають уперед. У таких місцях добре розуміють засоби, які допомагають все більшій кількості людей посилювати свою здатність служити. Динамічно працюючий Інститут з підготовки служить головною опорою для зусиль громади, спрямованих на просування Плану, а навички та вміння, розвинені через участь у курсах інституту, якомога раніше використовуються на практиці. Хтось під час щоденних соціальних стосунків зустрічає душі, відкриті до пізнання духовних питань, що проводиться в різних умовах. У інших є можливість відгукнутися на сприйнятливість в селі або сусідстві, можливо навіть переїхавши туди. Все більше людей повстає, аби взяти на себе відповідальність, помножуючи ряди тих, хто служить в якості ведучих, вожатих та вчителів дитячих класів; хто здійснює адміністративні функції та координує, або в інший спосіб допомагає в роботі. Прихильність друзів навчатись виражається через наполегливість у особистих діях і в бажанні супроводжувати інших у їх починаннях. Крім того, вони вміють утримувати в полі зору два взаємодоповнюючих аспекти моделі дій, що розвивається в кластері: перший, це тримісячні цикли діяльності – ритмічний пульс програми зростання; другий – ясно окреслені стадії освітнього процесу для дітей, підлітків, молоді та дорослих. Чітко розуміючи взаємозв'язок між цими трьома стадіями, друзі знають, що у кожної є своя динаміка, свої вимоги і своє невід’ємне достоїнство. Але насамперед вони усвідомлюють дію потужних духовних сил, чий вплив можна розрізнити як у кількісних даних, що відображають прогрес громади, так і в різноманітності повідомлень, що оповідають про їх досягнення. Особливо обнадіює те, що багато з цих характерних і яскравих ознак, властивих найбільш просунутим кластерам, також помітні в громадах, які знаходяться на більш ранніх етапах свого розвитку.

Разом з поглибленням досвіду друзів, зросла їх здатність створювати в кластері багату й розгалужену модель життя, що включає сотні і навіть тисячі людей. Як нам приємно відзначати численні осяяння, що отримують віруючі під час своїх дій. Вони, наприклад, розуміють, що поступове розгортання Плану на рівні кластера – динамічний процес, безумовно складний, що не піддається легкому спрощенню. Вони бачать, як він просувається вперед у міру того, як вони розвивають свою здатність зрощувати людські ресурси, а також добре координувати та організовувати діяльність тих, хто повстає на служіння. Друзі усвідомлюють, що із зміцненням цих здібностей з'являється можливість охоплювати більш широкий спектр ініціатив. В рівній мірі вони визнають, що коли вводиться новий елемент, він деякий час вимагає особливої уваги, але це жодною мірою не применшує важливість інших аспектів їх роботи, спрямованих на побудову громади. Бо вони розуміють – якщо навчання має стати стилем їх діяльності, їм слід виявляти уважність по відношенню до потенціалу будь-якого з інструментів Плану, який доводить на практиці особливу необхідність на певному етапі і, в час призову, вкладати більше енергії в його розвиток. Проте це не означає, що всі повинні займатися одним і тим же напрямком Плану. Друзі також навчилися того, що немає необхідності в кожну фазу розширення циклу програми зростання концентруватися на незмінній цілі. Обставини можуть вимагати, аби в одному циклі, наприклад, спрямувати увагу в першу чергу на те, щоб за допомогою інтенсивних зусиль з навчання, як індивідуальних, так і колективних, запрошувати душі прийняти Віру; в іншому циклі мета може полягати в примноженні певного виду діяльності.

Більше того, друзі усвідомлюють, що робота на благо Справи відбувається з різною швидкістю в різних місцях з вагомих причин – це, зрештою, органічне явище – і вони черпають радість і наснагу з кожного випадку просування, яке вони бачать. Дійсно, вони усвідомлюють користь, що складається з внеску кожної людини задля прогресу цілого, і, таким чином, всі вітають служіння кожного з урахуванням можливостей, обумовлених його особистими обставинами. Зустрічі для аналізу все частіше сприймаються як подія, де зусилля громади у всій повноті стають темою для серйозного і надихаючого обговорення. Учасники дізнаються про загальні досягнення, осмислюють свій особистий внесок відносно цього і посилюють своє знання процесу зростання, вбираючи поради інститутів Віри і спираючись на досвід одновірців. Таким досвідом також діляться в межах численних заходів, що виникають задля консультацій друзів, інтенсивно задіяних у певних напрямках діяльності, – чи притримуються вони загальної лінії дій або ж служать в певній частині кластеру. Всі ці осяяння виникають від більш широкого усвідомлення, що прогресу легше досягти в атмосфері, що сповнена любові, – атмосфері, в якій поблажливо не звертають уваги на недоліки, терпляче долають перешкоди й з ентузіазмом приймають випробувані підходи. І дійсно, завдяки мудрому керівництву інститутів і служб Віри, працюючих на кожному рівні, індивідуальні старання друзів, якими б малозначущими вони не були окремо, зливаються в колективне зусилля, аби бути певними, що сприйнятливість заклику Благословенної Краси швидко розпізнається і ефективно зрощується. У кластері, що досягнув цього положення, безсумнівно, стабільно розвивається взаємозв'язок між віруючим, інститутами Віри і громадою – трьома поборниками Плану.

У цій панорамі бурхливої діяльності один аспект заслуговує особливої згадки. У посланні, адресованому вам три роки тому, ми висловили сподівання, що в кластерах з діючою інтенсивної програмою росту друзі докладуть зусиль до того, щоб більше навчитися способам побудови громад, розвиваючи центри інтенсивної діяльності в сусідства та селах. Результати перевершили наші очікування, адже навіть у кластерах, де програма росту ще не досягла інтенсивності, зусилля декількох людей, спрямовані на те, щоб організувати основні види діяльності серед жителів невеликих районів, раз у раз демонстрували свою ефективність. По суті, цей підхід базується на сприйнятті Вчення Бахаулли групами населення, що готові до духовного перетворення, до якого спонукає Його Одкровення. Беручи участь в освітньому процесі, що просувається інститутом з підготовки, вони отримують мотивацію відкинути апатію й байдужість, навіяні силами суспільства, і замість цього наслідувати моделі дій, що змінюють життя. В сусідстві чи селі, де такий підхід розвивався протягом декількох років і де друзі сфокусовані, поступово, але безпомилково проявляються чудові результати. Молодь знаходить силу, аби взяти відповідальність за розвиток оточуючих її більш молодших членів суспільства. Старші покоління вітають внесок молоді у змістовні обговорення справ всієї громади. Дисципліна, яка зрощується через освітній процес громади, розвиває в молодих і дорослих, в рівній мірі, здатність радитись, і виникають нові простори для цілеспрямованої розмови. Тим не менш, зміни зачіпають не тільки бахаї та тих, хто залучений в основні види діяльності, передбачені в цьому Плані, і від кого в розумних межах можна очікувати, що вони з часом приймуть нові моделі мислення. Вплив виявляється на сам дух цього простору. Благочестиве ставлення формується серед широкої частини населення. Прояви рівності чоловіків і жінок стають більш виразними. Освіта дітей, як хлопчиків, так і дівчаток, отримує більше уваги. Характер взаємин у сім'ях – викарбуваний віковими постулатами – відчутно змінюється. Почуття відповідальності перед своїм найближчим соціальним оточенням та навколишнім фізичним середовищем стає загальноприйнятим. Навіть батіг забобонів, що кидають зловісну тінь на будь-яке суспільство, починає відступати перед нездоланною силою єдності. Коротко підсумовуючи, робота з побудови громади, до якої залучено друзів, впливає на аспекти культури.

В той час, як минулого року розширення і консолідація неухильно просувались вперед, інші важливі сфери діяльності розвивались також, часто паралельно. Найголовніший приклад тому – зміни на рівні культури, які спостерігаються в деяких селах та сусідствах, відбуваються в значній мірі завдяки тому, чому навчаються бахаї, беручи участь в соціальній дії. Наш Відділ соціально-економічного розвитку нещодавно підготував документ, в якому відображена суть тридцятирічного досвіду, накопиченого в цій сфері з часів створення цього відділу у Всесвітньому Центрі Бахаї. Серед спостережень, які він відзначає, – те, що зусилля з залучення до соціальної дії отримують життєво важливий імпульс від інституту підготовки. Це відбувається не тільки завдяки збільшенню кількості людських ресурсів, які він вирощує. Як виявилося, духовні осяяння, якості та вміння, які пестуються в процесі інституту, вкрай необхідні для того, щоб робити внесок в процес росту, так само необхідні і для участі в соціальних діях. Далі пояснюється, як окремі сфери починань громади бахаї спрямовуються загальною, концептуальною системою, що формується, і яка складається з взаємодоповнюючих елементів, при цьому вони по-різному виявляються в різноманітних галузях дії. Документ, який ми згадуємо, нещодавно був розісланий Національним Духовним Зборам, і ми пропонуємо їм, в консультації з Радниками, розглянути, як концепції, що досліджуються в документі допоможуть зміцнити зусилля, які існують в сфері соціальної дії і проводяться під їх егідою, та підвищить усвідомлення цього важливого виміру починань бахаї. Не варто інтерпретувати це, як загальний заклик до широких дій в цій області – соціальна дія виникає природним шляхом, по мірі того, як громада, що росте, набирає сили – однак саме зараз час для того, щоб друзі більш глибоко розміркували над результатами своїх зусиль, спрямованих на перетворення суспільства. Сплеск досягнень, які з’являються в цій сфері, підвищують вимоги до Відділу соціально-економічного розвитку і здійснюються кроки задля того, щоб забезпечити відповідний розвиток в його функціонуванні.

Особливо примітний аспект останніх дванадцяти місяців – періодичність, з якою громаду бахаї в багатьох контекстах ототожнюють із зусиллями по покращенню суспільства у співпраці з однодумцями. Передові мислителі за різних обставин, починаючи з міжнародної арени і до місцевого рівня сільського життя, висловлювали свою вдячність за те, що бахаї не тільки щиро переживають за добробут людства, але й мають переконливе уявлення про те, що треба робити і ефективні засоби для здійснення своїх прагнень. Ці вирази вдячності і підтримка також були отримані з деяких, раніше несподіваних місць. Наприклад, навіть в Колисці Віри, не зважаючи на величезні перешкоди, розставлені гнобителями на їхньому шляху, бахаї все більше отримують визнання за те, як глибоко їх послання може вплинути на стан цієї країни, та поважають за їх непохитну рішучість робити внесок в прогрес своєї батьківщини.

Страждання, які переносять відданні віруючі в Ірані, особливо протягом декількох десятиріч з початку останньої хвилі гонінь, спонукали їх братів і сестер в інших країнах стати на їх захист. З безцінних дарів, які міжнародна громада бахаї здобула в результаті цього довготерпіння, ми згадаємо в цьому зв’язку один: вражаюча мережа спеціалізованих служб на національному рівні, яка довела свою спроможність систематично розвивати відносини з урядами і організаціями громадянського суспільства. Одночасно з цим, процеси послідовних Планів покращили здатність громади брати участь в найбільш розповсюджених дискурсах в кожному просторі, де вони відбуваються, – від особистих бесід до міжнародних форумів. На місцевому рівні залучення до цього виду діяльності формується природно завдяки тому ж самому органічному підходу, який характеризує поступовий ріст участі друзів в соціальній дії, і немає необхідності в якій-небудь особливій спробі його стимулювати. Однак на національному рівні ця діяльність все частіше стає центром уваги тих самих особливих служб, які вже працюють в десятках національних громад, і вона проходить згідно знайомої та плідної моделі дії, роздумів, консультації та вивчення. Для того, щоб зміцнити ці зусилля, щоб спрямовувати навчання в цій галузі і гарантувати, що здійснені кроки узгоджуються з іншими починаннями громади бахаї, ми нещодавно заснували Відділ громадських дискурсів у Всесвітньому Центрі Бахаї. Ми закличемо його здійснювати підтримку Національних Духовних Зборїв на цьому терені, поступово просуваючи і координуючи діяльність і систематизуючи досвід.

Надихаючі успіхи з’являються і в інших сферах. В Сантьяго, Чилі, де зводиться континентальний Храм Південної Америки, стрімко розгортаються будівельні роботи. Бетонна конструкція фундаменту, підвальний поверх і службовий тунель завершено, як і колони, на яких буде встановлено верхню будову. Передчуття, викликане цим проектом, зростає, і схоже почуття очікування зароджується в семи країнах, де будуть зведені національні чи місцеві Машрікуль-Азкари. В кожній з них розпочались підготовчі роботи, і вже використовуються пожертвування, що надходять від віруючих в фонд Храмів; однак розгляд практичних питань, таких як місце, проект і ресурси є лише одним аспектом роботи, що здійснюється друзями. По суті, вони залучені до духовного почину, в якому бере участь вся громада. Вчитель каже про Машрікуль-Азкар як про «магніт божественних підтверджень», «могутнє заснування Господа» та «міцний стовп Віри Бога». Де б він не був встановлений, він природним чином стане невід’ємним елементом процесу побудови громади, яка оточує його. В тих місцях, де з’явиться Будинок Поклоніння, вже поглиблюється усвідомлення цієї реальності серед мас віруючих, які визнають що їх колективне життя все більше і більше повинне відображати це єднання поклоніння та служіння, яке уособлює Машрікуль-Азкар.

Таким чином, на кожній передовій лінії ми бачимо, як громада бахаї невпинно рухається вперед, розширюючи своє розуміння; намагаючись здобути осяяння через досвід; проявляючи готовність взяти на себе нові завдання кожного разу, коли дозволяють ресурси; швидко відгукуючись на нові наполегливі вимоги; усвідомлюючи необхідність забезпечувати злагодженість між різними сферами діяльності, до яких вона залучена; цілком присвячуючи себе виконанню своєї місії. Її ентузіазм та відданість очевидні у колосальному завзятті, яке з’явилось у відповідь на оголошення про скликання 95 молодіжних конференцій в усьому світі, яке вийшло два місяці тому. Нас радує не тільки реакція самої молоді, але й вираз підтримки, висловлений віруючими з їх громад, які цінують те, що молодші послідовники Бахаули служать життєво важливою спонукальною силою для всього Діла в цілому.

Багаточисленні свідоцтва розповсюдження послання Бахаули, масштаби його впливу і зростаюче усвідомлення його ідеалів, які ми спостерігаємо, наповнюють нас надією. В цю пору річниць ми пригадуємо той «День найвищої благодаті», який знаходиться на відстані ста п’ятдесяти років від нинішнього Різвану, коли Краса Абха вперше проголосив Свою Місію Своєму оточенню в саду Наджибіййа. І з того освяченого місця Слово Бога розійшлось по всіх усюдах, закликаючи людство до зустрічі зі своїм Господом. З тієї першої жменьки сп’янілих Богом улюблених піднялася різноманітна громада, що об’єднана єдиною ціллю, – строкате різнобарв’я в обробленому Їм саду. З кожним днем, що минає, збільшується кількість тільки-но пробуджених душ, які звертаються з мольбою до Його Усипальні, до місця, де ми на честь того благословенного Дня і як вдячність за кожну щедрість, подаровану громаді Найвеличнішого Імені, схиляємо наші голови у молитві біля Святого Порогу.

 

Windows / Mac