The Universal House of Justice
Ridván 2010
To the Bahá’ís of the World
Dearly loved Friends,
. So srdcom plným obdivu k Bahá’u’lláhovým nasledovníkom vám na začiatku tohto najradostnejšieho obdobia Ridvánu s potešením oznamujeme, že každý kontinent zemegule zaznamenal nový príliv intenzívnych programov rastu, ktorých celkový počet vo svete presiahol hranicu 1500 a zaistil splnenie cieľu Päťročného plánu rok pred jeho koncom. S vďačnosťou skláňame pred Bohom hlavu za tento ohromujúci úspech, toto znamenité víťazstvo. Všetci tí, ktorí vyvíjajú na poli činnosť, ocenia milosť, ktorú Svojmu spoločenstvu udelil tým, že mu poskytol celý rok na to, aby posilnil všade ustanovený model rozmachu a konsolidácie pri tom, ako sa bude pripravovať na úlohy, ku ktorým bude vyzvané v rámci svojho ďalšieho celosvetového snaženia – v pláne päťročného trvania, piateho v sérii plánov s jednoznačným cieľom pokroku v procese vstupu do viery v zástupoch.
2. Keď sa pozastavíme pri tejto slávnostnej príležitosti, máme potrebu vysvetliť, čo vzbudzuje takú hrdosť a vďačnosť v našom srdci. Nie je to až tak číselný úspech, ktorý ste dosiahli, hoci je pozoruhodný, ako vývoj na oveľa hlbšej úrovni kultúry, ktorý tento úspech dosvedčuje. Prejavil sa predovšetkým vo zvýšenej schopnosti priateľov rozprávať sa s ľuďmi o duchovných témach a s ľahkosťou hovoriť o Bahá’u’lláhovi a Jeho zjavení. Správne pochopili, že učenie viery je základnou požiadavkou pre život štedrého dávania.
3. V nedávnych posolstvách sme vyjadrili radosť z toho, že sa na celej zemeguli neustále zrýchľuje tempo učenia viery. Táto základná duchovná povinnosť jednotlivého veriaceho, vždy bola a naďalej bude, neodmysliteľnou črtou bahájskeho života. Tisícpäťsto ustanovených intenzívnych programov rastu ukázalo, že radoví veriaci sa stali odvážnejší a cieľavedomejší, keď prekročili najbližší okruh členov rodiny a priateľov, pripravení nechať sa viesť Rukou nadovšetko Milosrdného k vnímavým dušiam, žijúcim v akejkoľvek oblasti. Dokonca aj ten najskromnejší odhad naznačuje, že desiatky tisícov ľudí sa zúčastňujú pravidelných kampaní, aby sa na základe spoločného pochopenia spriatelili s tými, ktorých prv považovali za neznámych.
4. Názorný príklad v 6. knihe Inštitútu Ruhi je pre veriacich veľmi užitočný pri ich snahe otvorene a zrozumiteľne predstavovať základy viery. Tam, kde sa oceňuje logický sled tejto prezentácie a prekoná sa potreba používať ju ako poučku, vzniká medzi dvoma dušami rozhovor – rozhovor, vyznačujúci sa hĺbkou získaného pochopenia a povahou vytvoreného vzťahu. V miere, do akej tento rozhovor pokračuje po prvom stretnutí a do akej vznikne skutočné priateľstvo, sa môže táto forma priameho učenia viery stať katalyzátorom stáleho procesu duchovnej premeny. Príliš by nás nemalo znepokojovať, či z prvého stretnutia s novými priateľmi vyplynie pozvanie, aby sa pripojili k bahájskemu spoločenstvu alebo aby sa zúčastňovali jednej z jeho aktivít. Oveľa dôležitejšie je to, aby každá duša cítila, že je vítaná pridať sa spoločenstvu v jej snahe prispievať k zlepšeniu spoločnosti a nastúpiť na cestu služby ľudstvu, na ktorej sa môže k nemu, na začiatku alebo neskôr, formálne pripojiť.
5. Význam tohto vývoja by sa nemal podceňovať. V každom zoskupení, v ktorom sa zavedie dôsledný model činnosti, je potrebné pozornosť venovať tomu, aby sa rozšíril prostredníctvom siete kolegov a známych. Energiu treba zároveň sústrediť na menšie skupiny obyvateľstva, z ktorých každá by sa mala stať stredobodom intenzívnej činnosti. V mestskom zoskupení ho môžu najlepšie definovať hranice susedstva. V zoskupení s prevažne vidieckym charakterom môže malá dedina za týmto účelom ponúknuť vhodný spoločenský priestor. Miestni obyvatelia a navštevujúci učitelia viery, slúžiaci v takomto prostredí, budú celkom správne vnímať svoju prácu v zmysle miestneho rozvoja. Označovanie ich snahy učiť vieru nálepkami typu “od dverí k dverám”, hoci prvý kontakt môže zahŕňať oslovenie členov domácnosti bez predošlého ohlásenia sa, plne nedoceňuje proces, ktorý sa v rámci obyvateľstva usiluje pestovať schopnosti, aby mohla prevziať zodpovednosť za svoj duchovný, spoločenský a intelektuálny rozvoj. Aktivity poháňajúce tento proces, na ktoré sú noví priatelia pozvaní – stretnutia posilňujúce zbožnosť spoločenstva, detská škola vyživujúca jemné srdce a myseľ detí, skupiny, ktoré slúžia ako riečisko pre prekypujúcu energiu juniorskej mládeže, študijné skupinky otvorené všetkým, aby umožnili ľuďom rozličného pôvodu napredovať na rovnakej úrovni a skúmať, ako uplatňovať učenie v individuálnom a kolektívnom živote – bude možno na nejaký čas treba udržiavať s pomocou zvonku miestneho obyvateľstva. Očakáva sa však, že znásobovanie týchto kľúčových aktivít budú čoskoro udržiavať ľudské zdroje žijúce v danom susedstve alebo dedine – muži a ženy, zanietení pre zlepšovanie materiálnych a duchovných podmienok svojho okolia. Rytmus života spoločenstva by sa mal postupne objaviť priamo úmerne k schopnosti zväčšujúceho sa jadra jednotlivcov, ktorí sú oddaní Bahá’u’lláhovej predstave o novom svetovom usporiadaní.
6. V tejto súvislosti sa vnímavosť prejavuje v ochote zapojiť sa procesu miestneho rozvoja, ktorý dali do pohybu kľúčové aktivity. Pred priateľmi v zoskupeniach s intenzívnym programom rastu stojí v nasledujúcom roku úloha učiť vieru jednu alebo viaceré vnímavé skupiny obyvateľstva, priamym spôsobom im objasňovať základy svojej viery a nájsť duše, ktoré túžia odhodiť letargiu, ktorú na nich uvalila spoločnosť, a pracovať po boku ostatných vo svojom susedstve alebo dedine, aby sa začal proces kolektívnej premeny. Sme si istí, že ak priatelia vytrvajú v snahe naučiť sa týmto spôsobom postupy a metódy miestneho rozvoja v malom rozsahu, dlho rozvíjaný ideál univerzálnej účasti na záležitostiach viery v okamihu nadobudne nevídané rozmery.
7. Ak majú veriaci a inštitúcie, ktoré im slúžia, splniť túto náročnú úlohu, budú musieť posilniť proces inštitútu v zoskupení tým, že významne zvýšia počet priateľov, ktorí sú v rámci neho schopní pôsobiť ako tútori študijných skupiniek. Treba si uvedomiť, že príležitosť upevňovať energický život spoločenstva v susedstvách a dedinách, vyznačujúci sa takou usilovnou cieľavedomosťou, sa priateľom teraz otvorila len vďaka kľúčovému rozvoju, ku ktorému došlo za uplynulé desaťročie v stránke bahájskej kultúry spojenej s prehlbovaním vedomostí.
8. Keď sme v decembri 1995 vyzvali k ustanoveniu vzdelávacích inštitútov na celom svete, v bahájskom spoločenstve sa vedomosti individuálnych veriacich o viere najčastejšie prehlbovali formou sporadických kurzov alebo seminárov s rozličnou dĺžkou trvania, ktoré rozoberali rôzne témy. Tento model uspokojoval potreby vynárajúceho sa, stále relatívne málopočetného celosvetového bahájskeho spoločenstva, ktoré sa zaoberalo predovšetkým svojím geografickým rozšírením po zemeguli. V tom období sme vysvetlili, že sa bude musieť vytvoriť nový prístup k štúdiu spisov, ktorý podnieti veľké počty ľudí vkročiť na pole činnosti, aby sa mohol dostatočne zrýchliť proces vstupu do viery v zástupoch. V tejto súvislosti sme vzdelávacie inštitúty požiadali, aby pomáhali neustále rastúcemu počtu veriacich slúžiť Veci prostredníctvom kurzov, ktoré im poskytnú poznanie, pochopenie a zručnosti potrebné k vykonávaniu mnohých úloh spojených so zrýchleným rozmachom a konsolidáciou.
9. Čítať spisy viery a usilovať sa získať primeranejšie pochopenie významu Bahá’u’lláhovho úžasného zjavenia, je povinnosť uložená každému Jeho nasledovníkovi. Všetci sa majú ponárať do oceánu Jeho zjavenia a v pomere k svojim schopnostiam si zobrať z perál poznania, ktoré v ňom ležia ukryté. Prehlbovania na miestnej úrovni, zimné a letné školy, osobitne organizované stretnutia, na ktorých sa individuálni veriaci znalí spisov delia s ostatnými o pochopenie konkrétnych tém, sa v tomto svetle prirodzene ukázali ako popredné črty bahájskeho života. Tak, ako zvyk čítať spisy každý deň zostane súčasťou bahájskej identity, rovnako budú mať tieto formy štúdia naďalej miesto v kolektívnom živote spoločenstva. Ale chápanie dôsledkov Zjavenia na osobný rast, ako aj spoločenský pokrok, sa mnohonásobne zvyšuje, keď sa štúdium a služba spoja a prebiehajú súbežne. Na poli služby sa preskúšava poznanie, pri praxi vyvstávajú otázky a dosahujú sa nové úrovne pochopenia. Prostredníctvom systému diaľkového štúdia, ustanoveného v narastúcom počte krajín – ktorého základné prvky zahŕňajú študijnú skupinku, tútora a osnovy Inštitútu Ruhi – získalo celosvetové bahájske spoločenstvo schopnosť umožniť tisíckam, ba čo, miliónom ľudí, študovať spisy v malých skupinách s jasným zámerom premeniť bahájske učenie do reality a niesť prácu viery vpred do jej ďalšieho štádia: udržateľného rozsiahleho rastu a konsolidácie.
10. Nech nikto nezabudne oceniť možnosti, ktoré sa týmto vytvorili. Pasivitu plodia sily dnešnej spoločnosti. Už od detstva pestujú túžbu zabávať sa a čoraz zdatnejšie vytvárajú generácie, ktoré sa ochotne nechajú viesť kýmkoľvek, kto dokáže pôsobiť na povrchné emócie. V mnohých vzdelávacích systémoch sa dokonca k študentom pristupuje ako k nádobám vytvoreným na prijímanie informácií. To, že bahájsky svet uspel pri rozvíjaní kultúry podporujúcej spôsob myslenia, štúdia a konania, v ktorej všetci kráčajú po ceste služby – pričom sa navzájom podporujú a spoločne napredujú s úctou k poznaniu, ktoré každý z nich v danom okamihu má, a vyhýbajú sa tendencii rozdeľovať veriacich do kategórií na prehĺbených a neinformovaných – je úspech nesmiernych rozmerov. V tomto spočíva dynamika nezastaviteľného pohybu.
11. V nasledujúcom roku je nevyhnutné výrazne zvýšiť kvalitu vzdelávacieho procesu na úrovni študijnej skupinky tak, aby sa naplnil potenciál miestneho obyvateľstva vytvoriť túto dynamiku. V tomto smere budú veľa niesť na pleciach tí, ktorí slúžia ako tútori. Budú mať za úlohu zabezpečiť prostredie predstavené v kurzoch inštitútu, prispievajúce k duchovnému posilneniu jednotlivcov, ktorí začnú vidieť seba ako aktívnych sprostredkovateľov svojho vlastného učenia sa, ako hlavných predstaviteľov neustálej snahy uplatňovať vedomosti, a tým vplývať na individuálnu a kolektívnu premenu. Ak to nedokážu, bez ohľadu na to koľko študijných skupiniek v zoskupení vznikne, nevytvorí sa sila potrebná na podnecovanie zmeny.
12. Ak má práca tútora dosahovať čoraz vyššiu úroveň dokonalosti, treba pamätať, že vzdelávací inštitút má hlavnú zodpovednosť za rozvoj ľudských zdrojov v regióne alebo v krajine. Zatiaľ, čo sa inštitút ako štruktúra – od správnej rady, koordinátorov na rôznej úrovni, po tútorov v miestnom spoločenstve – snaží zvýšiť počet svojich účastníkov, musí klásť rovnaký dôraz na efektivitu systému v jeho celistvosti, pretože udržateľné kvantitatívne prírastky budú nakoniec podmienené kvalitatívnym pokrokom. Na úrovni zoskupenia musí koordinátor vniesť praktickú skúsenosť aj dynamiku do svojej snahy sprevádzať tých, ktorí slúžia ako tútori. Mal by pre nich organizovať pravidelné stretnutia, aby sa mohli zamyslieť nad svojou službou. Podujatia, organizované za účelom zopakovania si vybraných častí materiálov inštitútu, sa môžu príležitostne ukázať ako nápomocné pod podmienkou, že neupevňujú potrebu nepretržitého štúdia. Schopnosti tútora sa postupne rozvíjajú pri tom, keď vstupuje na pole činnosti a pomáha ostatným prispievať k cieľu súčasnej série globálnych plánov prostredníctvom štúdia radu kurzov a uplatňovania ich praktických častí. Keď muži a ženy rozličného veku postupujú radom kurzov a s pomocou tútora ukončujú štúdium jednotlivých kníh, iní musia byť pripravení sprevádzať ich pri službe, pre ktorú rozhodnú na základe svojich silných stránok a záujmov – ide zvlášť o koordinátorov detskej školy, mládežníckych skupín a študijných skupiniek, skutkov služby kľúčových pre nepretržité fungovanie samotného systému. Ako zaistiť, aby správna miera vitality pulzovala týmto systémom, by malo počas nasledujúcich dvanástich mesiacov v každej krajine naďalej zostať predmetom intenzívneho učenia sa.
13. Snaha o duchovné vzdelávanie detí je už dlho súčasťou kultúry bahájskeho spoločenstva, ktorá vyústila do dvoch paralelne existujúcich podôb. Prvú, snažiacu napodobniť úspech bahájov v Iráne, charakterizovala schopnosť ponúknuť systematickú výučbu rôznym vekovým kategóriám detí z bahájskych rodín so všeobecným cieľom odovzdať nastupujúcim generáciám základné vedomosti o histórii a učení viery. Vo väčšine častí sveta mal úžitok z takejto výučby relatívne malý počet detí. Ďalšia skutočnosť sa objavila vo vidieckych aj mestských oblastiach s veľkými počtami nových veriacich. Pri tejto skúsenosti prevládal viac zahŕňajúci postoj. Hoci však deti z rozmanitých domácností boli nadšené pre bahájsku detskú školu a vítané sa jej zúčastňovať, rozličné faktory v priebehu rokov nedovoľovali, aby sa detská škola konala s potrebnou mierou pravidelnosti. S akým potešením budeme vidieť slabnúť túto dualitu, tento dôsledok historických okolností pri tom, ako sa priatelia vyškolení inštitútom všade snažia systematicky robiť detskú školu otvorenú všetkým.
14. V takýchto sľubných začiatkoch teraz treba energicky pokračovať. Pre proces miestneho rozvoja, naberajúceho na rýchlosti v susedstvách a dedinách, je nevyhnutné, aby sa v každom zoskupení s intenzívnym programom rastu vyvinulo úsilie systematickejšie poskytovať duchovné vzdelanie rastúcemu počtu detí z rozličného prostredia. Toto bude namáhavá úloha, ktorá si vyžaduje trpezlivosť a spoluprácu zo strany rodičov ako aj inštitúcií. Inštitút Ruhi bol už požiadaný, aby urýchlene doplnil kurzy pre učiteľov detskej školy na rôznej úrovni, ako aj príslušné lekcie pre deti od veku 5 a 6 rokov až po 10 a 11 rokov. Toto má poslúžiť na vyplnenie súčasnej medzery medzi existujúcimi lekciami a knihami pre juniorskú mládež, ako je “Spirit of Faith” [Duch viery] a pripravovaná kniha “Power of the Holy Spirit” [Sila Ducha Svätého], ktoré dodávajú zreteľný bahájsky prvok programu pre túto vekovú kategóriu. Keď budú tieto doplňujúce kurzy a lekcie dostupné, inštitúty v každej krajine môžu učiteľov a koordinátorov detskej školy pripraviť na to, aby na rozličných stupňoch výučby zaviedli jadro programu pre duchovné vzdelávanie detí, okolo ktorého sa budú môcť usporiadať jeho ďalšie prvky. Zatiaľ by mali inštitúty urobiť všetko preto, aby učiteľom poskytli vhodné materiály spomedzi iných už existujúcich, aby ich podľa potreby používali vo svojej detskej škole pre deti rozličného veku.
15. Medzinárodnému centru pre učenie viery budeme navždy vďační za životodarný impulz, ktorý dodalo snahe zaistiť včasné splnenie cieľu Päťročného plánu. Množstvo energie, ktorú vnieslo do tohto celosvetového úsilia, jeho húževnatá snaha o pokrok na každom kontinente a úzka spolupráca s kontinentálnymi poradcami, zachytáva záblesk nesmiernej sily ukrytej v administratívnom usporiadaní. Medzinárodné centrum pre učenie viery, ktoré teraz s rovnakým zanietením obracia svoj záujem k otázkam týkajúcim sa účinnosti aktivít na úrovni zoskupenia, bude nepochybne venovať mimoriadnu pozornosť bahájskej detskej škole. Sme si istí, že jeho analýza skúseností, získaných v niektorých vybraných zoskupeniach počas nasledujúceho roku, bude predstavovať rozmanité sociálne podoby a vrhne svetlo na praktické záležitosti, ktoré umožnia ustanoviť pravidelnú detskú školu v susedstvách a dedinách pre deti každého veku.
16. Rýchle rozšírenie programu pre duchovné posilnenie juniorskej mládeže je ďalším vyjadrením kultúrneho napredovania bahájskeho spoločenstva. Zatiaľ, čo svetové trendy vykresľujú túto vekovú kategóriu ako problematickú, stratenú v zmätku búrlivých fyzických a emocionálnych zmien, nereagujúcu a na seba zameranú, bahájske spoločenstvo – v jazyku, ktorý používa a prístupoch, ktoré si osvojuje – smeruje presne opačným smerom. V juniorskej mládeži namiesto toho vidí altruizmus, silný zmysel pre spravodlivosť, zanietenie učiť sa o svete a túžbu podieľať sa na vytváraní lepšieho sveta. Príbehy zo všetkých kútov zemegule, v ktorých juniorská mládež v rámci tohto programu vyjadruje svoje myšlienky, dosvedčujú oprávnenosť tejto predstavy. Všetko nasvedčuje tomu, že tento program pomáha ich rozvíjajúcemu sa vedomiu skúmať realitu, analyzovať konštruktívne a deštruktívne sily pôsobiace v spoločnosti a rozoznať, ako vplývajú na ich myšlienky a konanie, čím zaostruje ich duchovné vnímanie, zväčšuje silu ich vyjadrenia a posilňuje morálne štruktúry, ktoré im budú počas života slúžiť. Vo veku, keď môže používať svoje rozvíjajúce sa intelektuálne, duchovné a fyzické sily, dostáva nástroje potrebné k tomu, aby bojovala so silami, ktoré by ju okradli o jej skutočnú identitu vznešenej bytosti, a pracovala pre spoločné dobro.
17. To, že hlavná časť tohto programu skúma témy z bahájskeho pohľadu, ale nie spôsobom náboženskej výučby, otvorilo cestu k jeho rozšíreniu medzi juniorskú mládež pochádzajúcu z rozličného prostredia a podmienok. V mnohých prípadoch potom tí, ktorí vedú tento program, začnú s istotou pôsobiť v sociálnej oblasti a stretávajú sa s rozličnými otázkami a možnosťami, ktorými sa zaoberá Kancelária pre sociálny a ekonomický rozvoj vo Svätej zemi a utrieďuje ich v celosvetovom procese učenia sa. Doposiaľ zozbierané poznatky a skúsenosti zvýšili schopnosť niekoľkých zoskupení roztrúsených po zemeguli, aby každé z nich udržalo viac ako tisíc programov pre juniorskú mládež. V snahe pomôcť ostatným rýchlo napredovať v tomto smere, kancelária ustanovuje na všetkých kontinentoch sieť oblastí, v ktorých je možné s pomocou skupiny veriacich školiť koordinátorov z veľkého počtu zoskupení. Títo skúsení jednotlivci naďalej podporujú koordinátorov po návrate do ich zoskupenia a pomáhajú im vytvoriť duchovné prostredie, v ktorom sa môžu programy pre juniorskú mládež zakoreniť.
18. V tejto oblasti úsilia sa určite objavia nové poznatky, hoci vzorec činnosti je už jasný. Iba schopnosť bahájskeho spoločenstva obmedzuje mieru, do akej je schopné reagovať na záujem o tieto programy zo strany škôl a občianskych združení. V zoskupeniach s intenzívnym programom rastu prebieha rôzne množstvo mládežníckych skupín – od niekoľkých sporadických až po počty, ktorých udržanie si vyžaduje službu zanieteného koordinátora, ktorý môže dostávať neustálu podporu zo stredísk na šírenie skúseností. Aby mohla táto schopnosť vzrásť v celej škále zoskupení, žiadame o ustanovenie 32 takýchto stredísk, každé slúžiace dvadsiatim zoskupeniam s koordinátormi na plný úväzok, ktoré začnú pôsobiť do konca súčasného plánu. Vo všetkých ostatných zoskupeniach by sa v nasledujúcom roku mala priorita venovať vytváraniu schopností poskytovať tento program systematickým znásobovaním počtu mládežníckych skupín.
19. Vývoj, o ktorom sme sa zatiaľ zmienili – nárast schopnosti učiť vieru priamo a začať zmysluplnú diskusiu na témy duchovného významu s ľuďmi z každého prostredia, rozkvet prístupu štúdia spisov prepojeného s činnosťou, obnovenie záväzku poskytovať na pravidelnej báze duchovné vzdelanie deťom v susedstvách a dedinách, a rozšírenie vplyvu programu, ktorý do juniorskej mládeže vštepuje zmysel pre dvojitý morálny zmysel, rozvinúť ich vrodený potenciál a prispievať k premene spoločnosti – toto všetko v nemalej miere posilnil ešte ďalší pokrok na úrovni kultúry, ktorého dôsledky sú naozaj ďalekosiahle. Vývoj kolektívneho povedomia možno badať v tom, ako sa čoraz častejšie slovo “sprevádzanie” objavuje v rozhovoroch medzi priateľmi, slovo, ktoré získalo nový význam tým, ako sa stalo súčasťou spoločného slovníka bahájskeho spoločenstva. Signalizuje významné posilnenie kultúry, v ktorej učenie sa predstavuje spôsob fungovania upevňujúci informovanú účasť čoraz väčšieho počtu ľudí, ktorí sa zjednotene snažia uplatňovať Bahá’u’lláhovo učenie pri vytváraní božskej civilizácie, ktorá je, podľa strážcových slov, hlavným poslaním viery. Takýto prístup ponúka výrazný protiklad k duchovne upadnutým a umierajúcim spôsobom spoločenského usporiadania, ktoré sa tak často snaží spútať energiu ľudí ovládaním, chamtivosťou, pocitmi viny a manipuláciou.
20. Tento vývoj v kultúre sa potom prejavuje vo vzťahoch medzi priateľmi a v kvalite ich interakcií. Učenie sa, ako spôsob fungovania, si vyžaduje, aby si všetci osvojili postoj pokory, stav, pri ktorom človek zabudne na seba, vloží plnú dôveru v Bohu, spolieha sa na Jeho všetko zachovávajúcu moc, dôveruje v Jeho nezlyhávajúcu pomoc, vediac, že jedine On dokáže zmeniť vtáča na orla a kvapku na šíre more. Duše v takomto stave spolu bez ustania pracujú, pričom sa ani tak netešia z vlastných úspechov, ako z pokroku a služby iných. Ich myšlienky sa po všetok čas sústredia na pomoc jeden druhému dosiahnuť výšky služby Jeho veci a vzniesť sa do nebies Jeho poznania. Toto vidíme na súčasnom modeli činnosti, rozvíjajúcom sa po celej zemeguli, ktorý rozširujú mladí a starí, dlhoroční a noví veriaci, ktorí pracujú bok po boku.
21. Tento pokrok v kultúre nielen ovplyvňuje vzťahy medzi jednotlivcami, ale jeho vplyv možno cítiť aj v spravovaní administratívnych záležitostí viery. Potom, ako sa spôsob fungovania spoločenstva začal vyznačovať učením sa, určité aspekty rozhodovania týkajúceho sa rozmachu a konsolidácie sa delegovali skupine veriacich, čím sa umožnilo, aby plánovanie a implementácia čoraz viac zodpovedali okolnostiam v praxi. Konkrétne sa vytvoril priestor vo forme retrospektívneho stretnutia, na ktorom sa z času na čas môžu stretnúť tí, ktorí sú zapojení do aktivít na úrovni zoskupenia, aby sa zhodli ohľadom súčasného stavu ich situácie a vo svetle skúseností a vedenia od inštitúcií sa rozhodli o svojich ďalších krokoch vpred. Podobný priestor vytvoril inštitút pre tých, ktorí v zoskupení slúžia ako tútori, učitelia detskej školy a animátori skupín juniorskej mládeže, aby sa osobitne stretli a konzultovali o svojich skúsenostiach. Na miestnej úrovni je s týmto procesom konzultácie úzko spojený vzdelávací inštitút, oblastný výbor pre učenie viery spolu s členmi pomocného zboru poradcov, ktorých spoločná interakcia, v tomto prípade na vyššom stupni formálnosti, poskytuje ďalší priestor pre rozhodnutia súvisiace s rastom. Práca tohto systému na úrovni zoskupenia, ktorý vznikol z naliehavej potreby, poukazuje na dôležitú vlastnosť bahájskej administratívy: Ako žijúci organizmus zakódovala do seba schopnosť obsiahnuť čoraz vyšší stupeň komplexnosti, čo do štruktúry a procesov, vzťahov a aktivít, pri tom, ako sa rozvíja pod vedením Svetového domu spravodlivosti.
22. To, že inštitúcie viery na všetkých úrovniach – od miestnej a regionálnej, po národnú a kontinentálnu – sú schopné spravovať takú rastúcu komplexnosť s čoraz väčšou obratnosťou, je znamením a zároveň nevyhnutnosťou ich pokračujúceho dozrievania. Vyvíjajúce sa vzťahy medzi administratívnymi štruktúrami posunuli miestnu duchovnú radu na prah nového štádia v jej úlohách šíriť Slovo Božie, mobilizovať energiu veriacich a pestovať duchovne vzdelávacie prostredie. Pri iných príležitostiach sme vysvetlili, že vyspelosť duchovnej rady sa nedá posudzovať pravidelnosťou jej zasadnutí a efektívnosťou jej fungovania. Jej sila by sa mala do veľkej miery skôr merať vitalitou duchovného a spoločenského života spoločenstva, ktorému slúži – rastúcemu spoločenstvu, ktoré víta konštruktívne príspevky tých, ktorí sú formálne jeho súčasťou, ako aj tých, ktorí ešte nie sú. Je uspokojujúce vidieť, že súčasné prístupy, metódy a nástroje poskytujú prostriedky miestnym duchovným radám, dokonca aj novo sformovaným, aby si splnili tento záväzok, keď sa usilujú zaistiť, aby požiadavky Päťročného plánu boli v ich oblasti adekvátne naplnené. Riadna účasť duchovnej rady v pláne je kľúčová pre každú snahu pojať veľké počty ľudí – čo je samotnou požiadavkou na plné prejavenie miery jej sily a schopností.
23. Vývoj v rámci miestnych duchovných rád, ktorý počas niekoľkých ďalších rokov uvidíme, bude možný dosiahnuť prostredníctvom rastúcej sily národných duchovných rád, ktorých schopnosť strategicky myslieť a konať zreteľne narástla zvlášť tam, kde sa naučili analyzovať proces budovania spoločenstva na miestnej úrovni a premyslenejšie a efektívnejšie mu podľa potreby poskytnúť pomoc, zdroje, povzbudenie a milujúce vedenie. V krajinách, ktorých si to podmienky vyžadujú, niektoré svoje úlohy v tomto smere delegovali regionálnym radám, decentralizovali určité administratívne funkcie, posilnili schopnosť inštitúcií v oblastiach pod ich správou a upevnili prepracovanejšie prostriedky interakcií. Nebudeme preháňať, ak povieme, že plná zaangažovanosť národných duchovných rád, bola nástrojom pri vytvorení posledného impulzu potrebného na dosiahnutie cieľu súčasného plánu. Očakávame ďalší rozvoj v tomto smere, keď sa spolu s poradcami budú zo všetkých síl usilovať počas nasledovných kritických a rýchlo plynúcich mesiacov pripraviť svoje spoločenstvá na ďalšie päťročné snaženie.
24. Vývin inštitúcie poradcov bezpochyby predstavuje jeden z najvýznamnejších pokrokov v bahájskom administratívnom usporiadaní za uplynulé desaťročie. Táto inštitúcia už urobila mimoriadne skoky vo svojom vývoji, keď sa v roku 2001 kontinentálni poradcovia a členovia pomocného zboru zhromaždili na konferencii vo Svätej zemi, pri príležitosti ktorej Medzinárodné centrum pre učenie viery zaujalo svoje trvalé sídlo na hore Karmel. Niet pochýb o tom, že energia uvoľnená touto udalosťou rýchlo poháňala túto inštitúciu vpred. Miera, v akej poradcovia a ich pomocné zboru vplývajú na pokrok plánu, dokazuje, že zaujali svoje prirodzené miesto v čele učenia viery. Sme si istí, že nadchádzajúci rok ešte väčšmi stmelí spoluprácu inštitúcií administratívneho usporiadania pri tom, ako sa všetky budú snažiť posilniť učenie sa, každá podľa svojich vyvíjajúcich sa funkcií a úloh, ktoré sa stalo ústrednou črtou fungovania spoločenstva – najnaliehavejšie v zoskupeniach s intenzívnymi programami rastu.
25. Bahá’u’lláhovo zjavenie je ďalekosiahle. Volá po hlbokej zmene nielen na úrovni jednotlivca, ale aj v štruktúre spoločnosti. Vyhlasuje: „Či nie je cieľom každého zjavenia, aby úplne zmenilo povahu ľudstva, čo sa prejaví i navonok, i vo vnútri a čo ovplyvní vnútorný život i vonkajšie pomery?“ Práca napredujúca v každom kúte zemegule dnes predstavuje najnovšie štádium pokračujúceho bahájskeho úsilia vytvoriť jadro slávnej civilizácie obsiahnutej v Jeho učení. Jej budovanie predstavuje snaženie nekonečnej komplexnosti a rozsahu, ktorého zavŕšenie si bude vyžadovať stáročia ľudského úsilia. Neexistujú žiadne skratky, žiadne zázračné formulky. Len keď sa bude vyvíjať snaha čerpať pochopenie z Jeho zjavenia a ťažiť zo zhromaždených poznatkov ľudského rodu, rozumne uplatňovať Jeho učenie v živote ľudstva a konzultovať nad vyvstávajúcimi otázkami, objaví sa potrebná skúsenosť a schopnosti sa rozvinú.
26. V tomto dlhodobom procese budovania schopností bahájske spoločenstvo zasvätilo takmer desaťročie a pol systematizácií svojich skúseností na poli učenia viery, učiac sa otvárať určité aktivity čoraz väčšiemu počtu ľudí a udržať svoj rozmach a konsolidáciu. Všetci sú vítaní vstúpiť do vrelého pojatia spoločenstva a získať posilnenie z Bahá’u’lláhovho životodarného posolstva. Niet väčšej radosti pre dušu prahnúcu po Pravde, ako nájsť príbytok v pevnosti Veci a čerpať silu zo zjednocujúcej sily Zmluvy. Všetci ľudia a skupiny jednotlivcov, bez ohľadu na to, či sa hlásia k Jeho nasledovníkom, sa môžu inšpirovať Jeho učením a čerpať z akýchkoľvek drahokamov múdrosti a poznania, ktoré im pomôžu vysporiadať sa s výzvami, ktorým čelia. Civilizácia, ktorá priťahuje ľudstvo, sa veru nevytvorí len prostredníctvom snahy bahájskeho spoločenstva. Početné skupiny a organizácie podnecované duchom svetovej solidarity, ktorá je nepriamym prejavom Bahá’u’lláhovho ponímania princípu jednoty ľudstva, prispejú k vzniku civilizácii predurčenej vynoriť sa zo zmätku a chaosu dnešnej spoločnosti. Každému by malo byť jasné, že schopnosti vytvorené v bahájskom spoločenstve v rámci postupných globálnych plánov ho čoraz viac uschopňujú ponúknuť pomoc v rozmanitých rozmeroch budovania civilizácie, ktoré mu otvárajú nové oblasti učenia sa.
27. V našom ridvánovom posolstve z roku 2008 sme naznačili, že priatelia budú pri svojej pokračujúcej práci na úrovni zoskupenia čoraz viac vťahovaní do života spoločnosti, pričom bude žiaduce, aby rozšírili proces systematického učenia sa, do ktorého sú zapojení, aby zvládli zväčšujúci sa rozsah ľudského úsilia. Bohatá pestrosť života spoločenstva sa začína vynárať v každom zoskupení, ako sa skutky spoločného uctievania spájajú s rozhovormi v neformálnom prostredí domácnosti a aktivitami poskytujúcimi duchovné vzdelanie všetkým zložkám obyvateľstva – dospelým, mládeži a deťom. Spoločenské povedomie sa, napríklad, prirodzene zvyšuje, keď medzi rodičmi pribúdajú rozhovory o túžbach ich detí a projektoch služby vznikajúcich ako iniciatíva juniorskej mládeže. Keď budú ľudské zdroje v zoskupení dostatočne prekypovať a model rastu sa pevne ustanoví, prepojenosť spoločenstva so spoločnosťou sa môže, a bude musieť, naozaj zväčšiť. V tejto kritickej etape odvíjania sa plánu, keď sa toľko zoskupení približuje tomuto štádiu, je vhodné, aby priatelia všade premýšľali nad tým, akým spôsobom ich rastúce, životaschopné spoločenstvá prispejú k materiálnemu a duchovnému pokroku spoločnosti. V tejto súvislosti bude užitočné zamyslieť sa nad dvoma vzájomne prepojenými, navzájom sa posilňujúcimi oblasťami činnosti: nad pôsobením v sociálnej oblasti a účasťou na verejných diskusiách.
28. Počas desaťročí bahájske spoločenstvo získalo mnoho skúseností v týchto dvoch oblastiach úsilia. Samozrejme, veľmi veľa bahájov sa angažuje v sociálnej oblasti a vo verejných diskusiách vďaka svojmu povolaniu. Mimovládne organizácie inšpirované učením viery pôsobia na regionálnej a národnej úrovni a pracujú v oblasti sociálneho a ekonomického rozvoja pre pokrok všetkých. Výbory národných duchovných rád rôznymi spôsobmi podporujú zámery prispievajúce k verejnému blahobytu. Podobnú funkciu plnia organizácie na medzinárodnej úrovni, ako je Medzinárodné bahájske spoločenstvo so svojou Kanceláriou pri OSN. Priatelia pracujúci na miestnej úrovni budú do potrebnej a vhodnej miery čerpať z týchto skúseností a schopností pri tom, ako sa budú usilovať reagovať na záujmy okolitej spoločnosti.
29. Môžeme povedať, že pôsobenie v sociálnej oblasti, ak ho správne ponímame, môže siahať od neformálneho, časovo obmedzeného úsilia jednotlivcov alebo skupinky priateľov k projektom sociálneho a ekonomického rozvoja, realizovaným bahájsky inšpirovanými organizáciami, ktoré sa vyznačujú vysokou mierou komplexnosti a náročnosti. Každé, akokoľvek skromné úsilie pôsobiť v sociálnej oblasti, bez ohľadu na svoj okruh a rozsah, sa snaží uplatňovať učenie a princípy viery za účelom zlepšenia niektorej stránky sociálneho a ekonomického života obyvateľstva. Takéto snahy sa potom vyznačujú svojím stanoveným zámerom podporovať okrem duchovného blaha aj materiálny blahobyt obyvateľstva. Bahájske učenie vyzdvihuje skutočnosť, že svetová civilizácia musí teraz na ľudskom horizonte dosiahnuť dynamickú súdržnosť medzi materiálnymi a duchovnými požiadavkami života. Tento ideál jasne predstavuje hlboké dôsledky pre povahu každej formy pôsobenia v sociálnej oblasti zo strany bahájov, nech je jej okruh a miera vplyvu akákoľvek. Aj keď sa podmienky v jednotlivých krajinách, či dokonca zoskupeniach, budú líšiť a podnecovať v priateľoch rozličné snahy, existujú určité zásadné koncepty, ktoré by všetci mali mať na mysli. Jedným z nich je význam poznania pre spoločenský život. Udržiavanie nevedomosti je najžalostnejšou formou útlaku. Tá upevňuje mnohé predsudky brániace dosiahnutiu jednoty ľudstva, ktorá je cieľom a princípom Bahá’u’lláhovho zjavenia. Prístup k poznaniu je právom každej ľudskej bytosti a zodpovednosť za jej získavanie, uplatňovanie a šírenie, musí niesť na pleciach každý jednotlivec podľa svojho nadania a schopností pri veľkom snažení budovať prosperujúcu svetovú civilizáciu. Spravodlivosť si žiada univerzálnu účasť. Zatiaľ, čo pôsobenie v sociálnej oblasti môže v istej forme predstavovať poskytovanie tovaru a služieb, prvotným zámerom by malo byť budovanie schopností v danom obyvateľstve, aby sa mohla podieľať na vytváraní lepšieho sveta. Spoločenská zmena nie je projekt, ktorý jedna skupina ľudí vykonáva k úžitku druhej. Okruh a komplexnosť pôsobenia v sociálnej oblasti musia byť primerané k ľudským zdrojom, ktoré sú v dedine alebo susedstve k dispozícií, aby sa v ňom dalo pokračovať. Snaha sa najlepšie začína v skromnom rozmere a organicky rastie podľa toho, ako sa v danom obyvateľstve rozvíjajú schopnosti. Tie, samozrejme, dosahujú nové úrovne tým, ako sa aktéri sociálnej zmeny učia s rastúcou efektivitou uplatňovať vo svojej sociálnej realite prvky Bahá’u’lláhovho zjavenia spolu s vedeckými poznatkami a metódami. Tejto realite sa musia snažiť porozumieť v súlade s Jeho učením – vnímajúc ostatných ľudí ako drahokamy nedoceniteľnej hodnoty a rozpoznať vplyv dvojitého procesu rozkladu a zjednocovania na srdcia, mysle, ako aj sociálne štruktúry.
30. Efektívne pôsobenie v sociálnej oblasti obohacuje verejnú diskusiu rovnako, ako pochopenie získané pri účasti na určitých diskusiách môže pomôcť vyjasniť koncepty, ktoré utvárajú pôsobenie v sociálnej oblasti. Na úrovni zoskupenia, môže účasť na verejnej diskusii siahať od jednoduchého predstavenia bahájskych myšlienok do každodenného rozhovoru k formálnejším aktivitám, ako je príprava článkov a zúčastňovanie sa stretnutí venovaných témam spoločenského záujmu, akými sú, napríklad, klimatické zmeny a životné prostredie, vláda a ľudské práva. Predstavuje taktiež zmysluplnú interakciu s občianskymi združeniami a miestnymi organizáciami v dedinách a susedstvách.
31. V tejto súvislosti máme potrebu vysloviť varovanie: Pre všetkých je dôležité uvedomiť si, že hodnota pôsobenia v sociálnej oblasti a na verejnej diskusii, by sa nemala posudzovať schopnosťou získať nových veriacich. Hoci snahy v týchto dvoch oblastiach činnosti bahájskeho spoločenstva môžu mať za následok zväčšenie bahájskeho spoločenstva, nerobia sa za týmto účelom. Úprimnosť je v tomto ohľade nevyhnutná. Starostlivosť by sa mala navyše venovať tomu, aby sa prehnane nezdôrazňovala bahájska skúsenosť alebo sa príliš nepriťahovala pozornosť k vyvíjajúcim sa snahám, ako sú programy pre duchovné posilnenie mládeže, ktoré je najlepšie nechať dozrieť svojím vlastným tempom. Pokora je zásadou za všetkých podmienok. Pri tom, ako priatelia prejavujú nadšenie zo svojho presvedčenia, mali by si dávať pozor, aby nevytvárali atmosféru nadradenosti, ktoré je sotva vhodná medzi nimi, a o to menej pri iných okolnostiach.
32. Opisom týchto nových príležitostí, otvárajúcich na úrovni zoskupenia, vás nežiadame zmeniť vaše súčasné smerovanie. Tiež by nemala vzniknúť predstava, že takéto príležitosti sú alternatívnou arénou služby, ktorá konkuruje práci rozmachu a konsolidácie pre obmedzené zdroje a energiu spoločenstva. Počas nasledujúceho roka by sa mal naďalej posilňovať proces inštitútu a z neho vychádzajúci model činnosti, a učenie viery by malo naďalej zastávať najpoprednejšie miesto v mysli každého veriaceho. Ďalšia angažovanosť v živote spoločnosti by sa nemala unáhľovať. Bude pokračovať prirodzene tým, ako priatelia v každom zoskupení vytrvajú v uplatňovaní opatrení plánu prostredníctvom procesu činnosti, retrospektívy, konzultácie, štúdia a prostredníctvom takto získaných skúseností. Angažovanosť vo verejnom živote bude prekvitať tak, ako bude postupne narastať schopnosť spoločenstva podporovať vlastný rast a udržať si vitalitu. V miere, do akej čerpá z prvkov koncepčného rámcu súčasnej série globálnych plánov, dosiahne súdržnosť medzi snahami rozširovať a upevňovať spoločenstvo. A do miery, ako bude tvorivo využívať tieto prvky v nových oblastiach učenia sa, bude prispievať k smerovaniu populácií k Bahá’u’lláhovej predstave o prosperujúcej a mierovej svetovej civilizácii.
33. Drahí priatelia: Ako často milovaný Majster vyjadroval nádej, že srdcia veriacich budú prekypovať láskou jeden k druhému, že nestrpia žiadne rozdeľovanie, ale budú považovať celé ľudstvo za jednu rodinu. „Nepovažujte sa za cudzích,” znie Jeho nabádanie, „radšej považujte všetkých ľudí za priateľov, pretože láska a jednota sa ťažko dostaví, keď budete upierať pohľad na odlišnosť.” Všetky oblasti rozvoja popísané na predchádzajúcich stranách sú na najhlbšej úrovni len vyjadrením univerzálnej lásky dosiahnutej prostredníctvom sily Ducha Svätého. Či nespaľuje láska k Bohu všetky závoje odcudzenosti a rozdeľovania a nespája srdcia v dokonalej jednote? Nepoháňa vás Jeho láska na pole služby a neumožňuje vám vidieť v každej duši schopnosť poznať Ho a uctievať Ho? Nepodnecuje vás poznanie, že Jeho Prejav s radosťou prijal život utrpenia z lásky k ľudstvu? Pozrite sa do svojich vlastných radov a na vašich drahých bahájskych bratov a sestry v Iráne. Či nepredstavujú príklad neochvejnosti zrodenej z lásky Božej a túžby slúžiť Mu? Neprezrádza ich schopnosť povzniesť sa nad najkrutejšie a najtrpkejšie prenasledovanie schopnosť miliónov utláčaných ľudí vo svete povstať a zohrať rozhodujúcu úlohu pri budovaní kráľovstva Božieho na zemi? Neohrození rozvratnými sociálnymi štruktúrami, napnite sily a prineste Bahá’u’lláhovo posolstvo čakajúcim dušiam v každom mestskom susedstve, dedinke a kúte sveta, priťahujúc ich k Jeho spoločenstvu Najväčšieho mena. Nikdy neopúšťate naše myšlienky a modlitby. Naďalej budeme prosiť nadovšetko Mocného, aby vás posilnil Jeho úžasnou milosťou.
- The Universal House of Justice