The Universal House of Justice
Ridván 2012
To the Bahá’ís of the World
Dearly loved Friends,
pred sto rokmi, uprostred popoludnia jedenásteho dňa Ridvánu stál ‘Abdu’l-Bahá pred zhromaždením niekoľkých stoviek ľudí, zodvihol krompáč a zaryl do trávnika pozemku pre výstavbu chrámu v Grosse Pointe na sever od Chicaga. Tí, ktorí boli pozvaní, aby s Ním v tento jarný deň položili jeho základy, pricestovali z rozličných krajín. Nachádzali sa medzi nimi napríklad Nóri, Indovia, Francúzi, Japonci, Peržania či domorodí Američania. Bolo to, ako keby ešte nepostavený dom uctievania napĺňal Majstrove želania, ktoré vyslovil na záver tejto slávnostnej udalosti v súvislosti s každou takouto stavbou: „aby mohlo ľudstvo nájsť miesto na zhromaždenia“ a „aby sa z jej otvorených nádvorí svätosti šírila jednotnosť ľudstva.“
2. Tí, ktorí Ho pri tejto príležitosti počúvali, a všetci, ktorí si ho vypočuli počas Jeho ciest po Egypte a Západe, museli len matne chápať, aké ďalekosiahle dôsledky majú Jeho slová pre spoločnosť, pre jej hodnoty a hlavné záujmy. Dokonca aj dnes môže niekto tvrdiť, že zahliadol niečo viac než len vzdialený a nejasný náznak budúcej spoločnosti, ktorá má vzniknúť vďaka Bahá’u’lláhovmu zjaveniu? Nech totiž nikto nepredpokladá, že civilizácia, ku ktorej božské učenie pobáda ľudstvo, vznikne len pozmenením súčasného usporiadania. To zďaleka nie. V prejave, ktorý ‘Abdu’l-Bahá predniesol niekoľko dní po tom, čo položil základný kameň materského chrámu Západu, uviedol, že „v dôsledku prejavu duchovných síl sa ľudský svet prispôsobí novej spoločenskej forme“ a že „spravodlivosť Božia sa prejaví vo všetkých ľudských záležitostiach.“ Tieto Majstrove výroky a nespočetne ďalšie, ku ktorým sa bahájske spoločenstvo opäť a znova obracia počas obdobia tohto stého výročia, zvyšuje povedomie o tom, aká vzdialenosť ešte oddeľuje súčasnú formu usporiadania spoločnosti od ohromujúcej predstavy, ktorú svetu podaroval Jeho Otec.
3. Nanešťastie bez ohľadu na chvályhodné snahy jednotlivcov, ktorí sa s dobrým zámerom v každej krajine snažia zlepšiť podmienky v spoločnosti, sa mnohým zdá, že prekážky, brániace uskutočneniu takejto predstavy, nie je možné prekonať. Ich nádeje troskotajú na mylných domnienkach o ľudskej povahe, ktoré natoľko prenikajú štruktúrami a tradíciami súčasného života, že sa z nich stal uznávaný fakt. Zdá sa, že tieto domnienky neberú do úvahy mimoriadny rezervoár duchovných možností dostupných pre každú osvietenú dušu, ktorá z nich čerpá. Namiesto toho za ospravedlnenie považujú zlyhanie ľudstva a príklady tohto denne posilňujú všeobecnú beznádej. Hustý závoj mylných predpokladov preto zahaľuje zásadnú pravdu: stav sveta odráža pokrivenie ľudského ducha, nie jeho základnú podstatu. Zámerom každého Prejavu Božieho je vplývať na premenu vnútorného života ako aj vonkajšieho stavu ľudstva. A táto premena sa prirodzene dostavuje s tým, ako sa rozrastajúce spoločenstvo ľudí, zjednotených na duchovných zásadách kolektívne usiluje rozvíjať duchovné vlastnosti, aby mohlo prispievať k procesu spoločenskej zmeny. Podobne ako tvrdá zem, do ktorej Majster pred storočím zaryl, sa môžu aj prevládajúce teórie dnešnej doby spočiatku zdať odolné voči zmene, no ony nepochybne zaniknú, a vďaka „jarným spŕškam Božej štedrosti“ vyklíčia svieže a krásne „kvety pravého porozumenia“.
4. Ďakujeme Bohu za to, že prostredníctvom moci Svojho Slova, vy — spoločenstvo Jeho Najväčšieho mena — vytvárate prostredia, v ktorých môže pravé porozumenie rozkvitať. Dokonca aj tí, ktorí sú väznení pre vieru, umožňujú vďaka svojej nevýslovnej obeti a neochvejnosti „hyacintom poznania a múdrosti”, aby zakvitli v súcitných srdciach. Zanietené duše na celej zemeguli budujú nový svet prostredníctvom systematického uplatňovania ustanovení päťročného plánu. Tak dobre boli pochopené jeho črty, že ich tu netreba ďalej zmieňovať. Na prahu nadovšetko Štedrej Prozreteľnosti prosíme Zvrchované zhromaždenie, aby každému z Vás pomáhalo pri prispievaní k napredovaniu plánu. Sme posilnení Vaším zasväteným úsilím, ktorého sme boli za posledný rok svedkom, sa vrúcne modlíme za to, aby ste zintenzívnili svoje presvedčené uplatňovanie poznania, ktoré získavate skúsenosťami. Teraz nie je čas na vyčkávanie, príliš mnoho ľudí si stále ešte neuvedomuje nový úsvit. Kto iný než Vy môže sprostredkovať božské posolstvo? „Pri Bohu,“ zmieňuje sa Bahá’u’lláh o Veci a potvrdzuje, „toto je kolbište chápania a odpútanosti, predvídavosti a povznesenia, kde nik nesmie popoháňať tátošov okrem chrabrých jazdcov Milosrdného, ktorí sa zbavili všetkej pripútanosti k svetu bytia.“
5. Pri pozorovaní fungovania bahájskeho sveta, je vidno skutočne svetlú perspektívu. V živote jednotlivého veriaceho, ktorý nadovšetko ostatné túži pozvať ďalších ľudí, aby vstúpili do spojenia so Stvoriteľom a slúžili ľudstvu, môžeme nájsť známky duchovnej premeny, ktorú Pán veku zamýšľal pre všetky duše. V duchu podnecujúcom aktivity každého bahájskeho spoločenstva, ktoré zanietene zvyšuje schopnosti svojich mladších a starších členov ako aj svojich priateľov a spolupracovníkov slúžiť verejnému blahu, možno vidieť náznaky toho, ako sa môže rozvinúť spoločnosť postavená na duchovnom učení. A v tých rozvinutých zoskupeniach, v ktorých prekypuje činnosť usmerňovaná rámcom plánu, je najväčšmi potrebné zaistiť súdržnosť medzi rozličnými činnosťami, poskytujú vytvárajúce sa administratívne štruktúry záblesky, akokoľvek nepatrné , toho, ako inštitúcie viery postupne prevezmú plnší rozsah úloh pri podporovaní ľudského blaha a pokroku. Je jasné, že rozvoj jednotlivca, spoločenstva a inštitúcií je nesmierne sľubný. Okrem toho s mimoriadnou radosťou zaznamenávame to, ako sa vzťahy spájajúce týchto troch účastníkov plánu vyznačujú toľkou láskou a vzájomnou podporou.
6. V protiklade s tým vzťahy medzi troma analogickými aktérmi vo svete ako takom — občanmi, národom ako politickou jednotkou a inštitúciami spoločnosti — odrážajú nesúlad príznačný pre búrlivé obdobie premeny, ktorým ľudstvo prechádza. Keďže nie sú ochotní konať ako vzájomne na sebe závislé časti organického celku, sú zakliesnení v boji o moc, ktorý sa nakoniec ukáže ako bezvýsledný. Ako veľmi odlišná je spoločnosť, ktorú ‘Abdu’l-Bahá opisuje v nespočetných tabuľkách a prednáškach, v ktorej sú každodenné interakcie, ako aj vzťahy štátov, formované uvedomovaním si jednotnosti ľudstva. Zo vzťahov predchnutých týmto povedomím, ktoré baháji a ich priatelia rozvíjajú na dedinách a v susedstvách po celom svete, možno cítiť čistú vôňu spolupatričnosti a spolupráce, súladu a lásky. V takýchto skromných prostrediach sa vynára viditeľná alternatíva voči všeobecne známym sporom v spoločnosti. A tak začína byť zjavné, že jednotlivec, ktorý by chcel zodpovedne vyjadriť svoje postoje, sa pozorne zúčastňuje na konzultácii venovanej spoločnému dobru a odoláva pokušeniu nástojiť na osobnom názore. Cieľ bahájskej inštitúcie, ktorá chápe potrebu koordinovanej činnosti nasmerovanej na úspešné výsledky, nie je kontrolovať, ale starať sa a povzbudzovať. Spoločenstvo, ktoré preberá zodpovednosť za vlastný rozvoj, si uvedomuje neoceniteľný prínos jednoty, ktorú prináša energické zapojenie sa do plánov vytvorených inštitúciami. Pod vplyvom Bahá’u’lláhovho zjavenia sú vzťahy medzi týmito troma aktérmi obdarené novou srdečnosťou a novým životom. Všetky spolu predstavujú živnú pôdu, v ktorej postupne dozrieva svet duchovnej civilizácie, nesúci črty duchovnej inšpirácie.
7. Svetlo zjavenia je určené k tomu, aby osvetlilo všetky sféry snaženia. V každej z nich treba pretvoriť vzťahy, ktoré udržiavajú spoločnosť. V každej z nich svet hľadá príklady toho, ako by sa mali ľudia k sebe správať. Na zváženie predkladáme ekonomický život ľudstva vzhľadom na jeho eminentný podiel na nepokoji, do ktorého boli nedávno zatiahnutí toľkí ľudia a v ktorom je nespravodlivosť ľahostajne tolerovaná a neúmerný zisk sa považuje sa symbol úspechu. Takéto zhubné postoje sú tak hlboko zakorenené, že je ťažké predstaviť si, ako by nejaký jednotlivec sám zmenil prevládajúce normy, ktorými sa riadia vzťahy v tejto oblasti. Napriek tomu určite existuje správanie, ktorému by sa baháj mal vyhýbať, ako je nečestnosť pri uzatváraní obchodu alebo ekonomické vykorisťovanie iných ľudí. Verné pridržiavanie sa božských nabádaní si žiada, aby sa nevyskytoval rozpor medzi ekonomickým správaním človeka a jeho bahájskym presvedčením. Keď budeme v živote uplatňovať zásady viery súvisiace so spravodlivosťou a rovnosťou, jediná duša môže dodržiavať normu omnoho prevyšujúci nízkemu prahu, ktorý je na svete meradlom. Ľudstvo je už vyčerpané z toho, že nemá vzor života, ku ktorému by sa mohlo povzniesť. Spoliehame sa na Vás, že budete podporovať spoločenstvá, ktorých konanie dodá svetu nádej.
8. V našom ridvánovom posolstve z roku 2001 sme naznačili, že v krajinách, kde proces vstupu do viery v zástupoch dostatočne dobre napreduje a podmienky národných spoločenstiev sú priaznivé, schválime na národnej úrovni postavenie domov uctievania, ktorých vznik sa stane črtou piatej epochy formatívneho veku viery. S nesmiernou radosťou Vám teraz oznamujeme, že národné mashriqu’l-adhkáry sa budú stavať v dvoch krajinách: v Demokratickej republike Kongo a v Papui-Novej Guinei. V týchto krajinách boli stanovené kritéria preukázateľne splnené a odozva ich obyvateľov na možnosti vytvorené súčasnou sériou plánov nie je o nič menej pozoruhodná. Spolu s prebiehajúcou stavbou posledného kontinentálneho chrámu v Santiagu predstavuje začatie stavebných projektov národných domov uctievania ďalšie uspokojujúce znamenie o preniknutí viery Božej do pôdy spoločnosti.
9. Je možné urobiť ešte jeden krok. Mashriqu’l-adhkár, ktorý ‘Abdu’l-Bahá opísal ako „ako jednu z najpotrebnejších inštitúcií sveta“ zlučuje dva zásadné a neoddeliteľné aspekty bahájskeho života: uctievanie a službu. Ich spojenie sa tiež odráža v súdržnosti, ktorá existuje medzi prvkami plánu súvisiacimi s budovaním spoločenstva, obzvlášť medzi rozkvetom ducha uctievania, ktorý nachádza svoje vyjadrenie v modlitebných stretnutiach, a so vzdelávacím procesom, ktorý rozvíja schopnosti pre službu ľudstvu. Vzájomná súvislosť uctievania a služby je obzvlášť vyjadrená v tých zoskupeniach na svete, v ktorých bahájske spoločenstvá významne narástli čo do veľkosti a životaschopnosti a v ktorých je citeľná zaangažovanosť v sociálnych aktivitách. Niektoré z týchto zoskupení boli označené ako oblasti pre šírenie skúseností, ktoré majú budovať schopnosti priateľov v rozvíjaní programov pre mladšiu mládež v pridružených regiónoch. Schopnosť udržať takýto program, ako sme nedávno naznačili, taktiež poháňa rozvoj študijných skupiniek a detskej školy. Preto oblasti pre šírenie skúseností okrem svojho hlavného zámeru posilňujú celú schému rozmachu a konsolidácie. Práve v týchto zoskupeniach možno v nasledujúcich rokoch uvažovať o miestnych mashriqu’l-adhkároch. Srdcia nám prekypujú vďačnosťou Požehnanej kráse, keď Vás s radosťou informujeme o tom, že s príslušnými národnými duchovnými radami začíname konzultovať o výstavbe prvého miestneho domu uctievania v každom z týchto zoskupení: Battambang v Kambodži; Bihar Sharif v Indii; Matunda Soy v Keni; Norte del Cauca v Kolumbii a Tanna na Vanuatu.
10. Na podporu výstavby dvoch národných a piatich miestnych mashriqu’l-adhkárov sme sa v Bahájskom svetovom centre rozhodli založiť fond pre chrámy určený pre všetky takéto projekty. Priateľov vo všetkých krajinách povzbudzujeme, aby do neho obetavo prispeli podľa svojich finančných možností.
11. Milovaní spolupracovníci! Zem, do ktorej ‘Abdu’l-Bahá pred sto rokmi vlastnoručne zaryl krompáč, je možné opäť rozryť v ďalších siedmich krajinách, a to je len začiatok dňa, keď z poslušnosti k Bahá’u’lláhovmu príkazu bude v každom meste a v každej dedine postavená budova na uctievanie Pána. Z týchto miest úsvitu spomienky na Boha budú žiariť lúče Jeho svetla a hlaholiť hymny, ktoré Ho budú velebiť.
- The Universal House of Justice