Return   Facebook

The Universal House of Justice

Ridván 2023

To the Bahá’ís of the World

Dearly loved Friends,

máme nesmírnou radost, že můžeme oslovit společenství, jehož vznešené smýšlení a odhodlání odpovídají jeho vznešenému poslání. Jak veliká, jak nadmíru veliká je naše láska k vám a jak vysoko se vznáší náš duch, když vidíme vaši upřímnou a oddanou snahu žít život utvářený Bahá’u’lláhovým učením a nabízet životodárné vody Jeho Zjevení světu, jež je tak vyprahlý. Vaše silné vědomí cíle je jasně patrné. Expanze a konsolidace, sociální činnost a účast na rozpravách ve společnosti pokračují rychlým tempem a přirozená provázanost těchto podniků na úrovni klastru je stále viditelnější. Nikde to není zřetelnější než v místech, kde se stále více lidí zapojuje do řady počinů, z nichž každý je prostředkem k uvolnění síly Víry budovat společnost.

Během dvanácti měsíců, jež uplynuly od zahájení devítiletého plánu, jsme s potěšením sledovali, jak tento celosvětový duchovní podnik inspiruje a povzbuzuje přátele k činu a dává podnět k určitým směrům činnosti. Naším bezprostředním úkolem bylo realizovat plány, které zajistí, že v každé zemi a regionu bude alespoň jeden klastr, který překročil třetí milník: místo, kde velký počet lidí pracuje společně a přispívá k životu pulzujícího společenství. Vědomi si však toho, že cílem pro toto pětadvacetileté období je zavést intenzivní program růstu v každém klastru na světě, věřící se též pustili do otevírání nových klastrů Víře a zintenzivnili své úsilí v místech s již existujícím programem růstu. Ve všech částech světa existuje zvýšené povědomí o příležitosti, která se naskýtá průkopníkům – mnoho oddaných duší zvažuje, jak by mohly na tuto příležitost reagovat, a mnoho dalších již povstalo a přestěhovalo se na nové místo, zejména na domácí frontě, ale stále více také na mezinárodním poli. Je to jeden z několika způsobů, kterými se, jak jsme doufali, všude projevuje duch vzájemné podpory mezi přáteli. Společenství, která si již schopnosti vybudovala, se zavázala podporovat pokrok činěný na jiném místě – v jiném klastru, kraji, zemi či dokonce na jiném kontinentu – a byly nalezeny tvůrčí prostředky, jak nabízet povzbuzení na dálku a umožnit přímé sdílení zkušeností. Mezitím se rozsáhle uplatňuje základní přístup spočívající v zaznamenávání poznatků získávaných v jednom klastru, aby mohly být využity při plánování na místní úrovni i jinde. S potěšením jsme viděli, že přátelé zvláštní pozornost věnují tomu, aby se učili jak zvyšovat kvalitu vzdělávacích zkušeností nabízených středisky. Když se proces středisek ve společenství ujme, jsou jeho účinky dramatické. Podívejte se například na ta centra intenzivní činnosti, kde obyvatelé začali považovat střediska vzdělávání za účinný nástroj, který patří jim: nástroj, za jehož zdravý rozvoj převzali hlavní odpovědnost. Věřící dobře vědí, že dveře Víry jsou vždy dokořán, a učí se, jak povzbudit ty, již jsou připraveni vstoupit. Kráčet takovým duším po boku a pomáhat jim překročit tento práh je výsadou a zvláštní radostí; v každém kulturním kontextu se lze o dynamice tohoto rezonujícího okamžiku poznání a sounáležitosti naučit mnohé. A to není vše. Zatímco v četných klastrech jsou snahy přispívat ke společenské transformaci teprve v počátečním stadiu, národní duchovní rady, jako vždy umně podporované poradci, se aktivně snaží dozvědět se více o tom, jak tyto snahy vycházejí z procesu budování společenství. Skupiny rodin a celá společenství si zlepšují schopnost vést rozhovory o sociálním a materiálním blahobytu národa, zatímco přátelé též hledají způsoby, jak se zapojit do smysluplných rozprav, které se rozvinují v jejich bezprostředním okolí.

Uprostřed toho všeho, co jsme popsali, se skvěle vyjímají činy mladých lidí. Ti zdaleka nejsou pouhými pasivními účastníky, kteří na sebe jen nechávají působit různé vlivy – ať již se jedná o vlivy blahodárné, či nikoli –, ale dokázali, že jsou odvážnými a bystrými protagonisty plánu. Tam, kde společenství na mládež nahlíží v tomto světle a vytváří podmínky pro její rozvoj, mládež více než opodstatnila důvěru, která jí byla projevena. Učí Víru své přátele a služba se jim stává základem pro smysluplnější přátelství. Tato služba má často podobu výchovy mladších, než jsou oni sami – nabízejí jim nejen morální a duchovní vzdělání, ale často také pomoc s přípravou do školy. Bahá’í mládež, pověřená posvátnou odpovědností za posílení procesu středisek, naplňuje naše toužebné naděje.

Dějištěm všech těchto snah je hluboce pohnutá doba. Je všeobecně uznáváno, že současné společenské struktury jsou na řešení potřeb lidstva v jeho současných mukách špatně připraveny. Mnohé z toho, co se obecně považovalo za jisté a neotřesitelné, je zpochybňováno a výsledný nepokoj vyvolává touhu po sjednocující vizi. Sbor hlasů, které se ozývají na podporu jednosti, rovnosti a spravedlnosti, ukazuje, kolik lidí tyto touhy sdílí a chce je pro svou společnost. Pro následovníka Požehnané Krásy samozřejmě není žádným překvapením, že srdce touží po duchovních ideálech, které On předložil. Přesto však považujeme za pozoruhodné, že v roce, kdy se vyhlídky na kolektivní pokrok lidstva zdály snad chmurnější než kdy jindy, se světlo Víry rozzářilo ohromujícím jasem na více než deseti tisících konferencích, jichž se zúčastnilo téměř jeden a půl milionu lidí a které se zaměřily na prostředky, jakými lze tytéž ideály prosazovat. Bahá’u’lláhova vize spolu s Jeho nabádáním lidstva, aby pracovalo v jednotě na zlepšení světa, byla středem, kolem něhož se dychtivě shromáždily různorodé složky společnosti – a není divu, neboť jak vysvětlil ‘Abdu’l Bahá: „Každé společenství na světě nachází v tomto Božském učení uskutečnění svých nejvyšších tužeb.“ Některé příznivce lidstva může Bahá’í společenství nejprve přitahovat jako útočiště, místo, kde se mohou ukrýt před polarizovaným a ochromeným světem. Leč kromě útočiště tam najdou i spřízněné duše, které společně pracují na tom znovu vybudovat svět.

O geografickém rozsahu konferencí, o mimořádných podnětech, které propůjčily novému plánu, nebo o upřímných projevech radosti a nadšení, které vyvolaly u těch, kdož se jich zúčastnili, by se toho dalo napsat mnoho. V těchto několika řádcích však chceme upozornit na to, co znamenaly pro vývoj Věci. Byly odrazem Bahá’í společenství, které vidí spřízněnost, nikoliv rozdílnost. Díky tomuto pohledu bylo přirozené zkoumat devítiletý plán na setkáních, na kterých byl vítán každý. Přátelé zvažovali důsledky plánu pro svou společnost nejen spolu s jednotlivci a rodinami, ale také za přítomnosti místních vůdčích osobností a představitelů úřední moci. Skutečnost, že se tolik lidí sešlo na jednom místě, vytvořila podmínky pro transformativní rozhovor o duchovním a společenském pokroku, který se rozvíjí po celém světě. Zvláštní přínos, který mohou takováto setkání – otevřená, povznášející a smysluplná zároveň – mít pro rozšiřující se model rozvoje společenství v daném klastru, je pro Bahá’í instituce cenným poznatkem, který by měly mít do budoucna na paměti.

A tak společnost věrných vstupuje do druhého roku plánu s novým pohledem a hlubokým pochopením významu toho, čeho se snaží dosáhnout. Jak odlišně skutky vypadají, když se na ně nahlíží ve světle společnost budující síly, kterou uvolňují! Tento obsáhlý náhled umožňuje vnímat nepřetržitou činnost jako mnohem více než jen izolovaný akt služby či pouhou datovou položku. Na jednom místě za druhým se z realizovaných iniciativ dozvídáme, jak se místní obyvatelstvo učí přebírat stále větší zodpovědnost za stezku vlastního rozvoje. Výsledná duchovní a společenská transformace se v životě národa projevuje rozličnými způsoby. V předchozí sérii plánů to bylo nejzřetelněji vidět na podporování duchovního vzdělávání a kolektivního uctívání. V této nové řadě plánů je třeba věnovat zvýšenou pozornost dalším procesům, které se snaží zvýšit kvalitu života společenství – například zlepšením zdravotnictví, ochranou životního prostředí nebo účinnějším čerpáním ze síly umění. K tomu, aby se všechny tyto navzájem se doplňující aspekty blahobytu společenství mohly rozvíjet, je samozřejmě zapotřebí schopnost se systematicky učit ve všech těchto oblastech – schopnost, která čerpá z vhledů vycházejících z Učení a z nashromážděných vědomostí, které lidé získali vědeckým bádáním. Jak se bude tato schopnost zlepšovat, bude v nadcházejících desetiletích dosaženo mnoha úspěchů.

Tato širší vize budování společnosti má dalekosáhlé důsledky. Každé společenství jde k její realizaci svou vlastní cestou. Pokrok na jednom místě má však často společné rysy s pokrokem jinde. Jedním z těchto rysů je to, že s tím, jak se zvyšuje kapacita a násobí síly místního nebo národního společenství, pak se, až nastane vhodná doba, posléze naplní podmínky nutné pro vznik Mashriqu’lAdhkáru, které jsme uvedli v našem Riḍvánovém poselství 2012. Jak jsme uvedli v našem poselství k minulému Riḍvánu, budeme pravidelně určovat místa, kde má být vztyčen Bahá’í chrám. S potěšením v tuto chvíli vyzýváme ke zřízení místních domů uctívání ve městech Kanchanpur v Nepálu a v Mwinilunga v Zambii. Krom toho vybízíme k vybudování národního domu uctívání v Kanadě, v blízkosti již dlouho fungujícího národního Ḥaẓíratu’l-Quds v Torontu. Tyto projekty, i další, které budou v budoucnu započaty, těží z podpory, kterou Chrámovému fondu poskytují přátelé ve všech zemích.

Hojná jsou požehnání, jež se dobrotivý Pán rozhodl udělit svým milovaným. Vznešené je poslání, velkolepé jejich vyhlídky. Naléhavá je doba, v níž jsme všichni povoláni sloužit. A tudíž vroucí jsou modlitby, kterými se za vás a za vaše neúnavné úsilí modlíme u Bahá’u’lláhova Prahu.

 

Windows / Mac